VELIKA IGRA OKO BRUTALNOG UBOJSTVA: /

Stravičan zločin koji je zapanjio svijet mogao bi promijeniti Bliski istok. Jedan je čovjek spreman...

Image
Foto: AFP

Khashoggijevo ubojstvo mogao bi iskoristiti turski predsjednik Erdogan kako bi povećao tursku moć i utjecaj u regiji

25.10.2018.
7:03
AFP
VOYO logo

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan vidi slučaj Jamala Khashoggija kao priliku za sputavanje regionalnog i religijskog suparnika, Saudijske Arabije te kao priliku za zaustavljanje turskih ekonomskih problema, piše u svom uvodniku New York Times.

Turska je utjecala na istjerivanje pravde time što Saudijsku Arabiju nije oslobodila odgovornosti za ubojstvo novinara Jamala Khashoggija. Stalni izvještaji turskih medija pod kontrolom Erdoğana, tijekom zadnja tri tjedna, koji su otkrili detalje ubojstva, usmjerili su pažnju svijeta na nemilosrdnost saudijskog princa Muhameda bin Salmana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SAUDIJSKE VLASTI O UBOJSTVU KHASHOGGIJA: /

'Ne znamo gdje je njegovo tijelo, ali odgovorni će biti kažnjeni'

Image
SAUDIJSKE VLASTI O UBOJSTVU KHASHOGGIJA: /

'Ne znamo gdje je njegovo tijelo, ali odgovorni će biti kažnjeni'

Sugerirao je da je princ Muhamed usmjeravao napad

U govoru članovima stranke, Erdogan je u utorak ponovno skrenuo pažnju na taj zločin. Opisao je ubojstvo kao "ubojstvo s predumišljajem" te naveo kronologiju događaja. Također je zatražio od Saudijaca više detalja i informacija, jer je ostalo dosta neodgovorenih pitanja te da izruče 18 osumnjičenih koji su uhićeni kako bi se izveli pred lice pravde u Turskoj. Sugerirao je također da je princ Muhamed ili netko blizak njemu usmjeravao napad u saudijskom konzulatu u Istanbulu.

Erdogan je otvoreno zahtijevao odgovor na pitanje nalogodavca ubojstva. Hrabar je potez otvoreno se suprotstaviti Saudijskoj Arabiji, regionalnoj sili koja je usko povezana s predsjednikom Donaldom Trumpom, no postavlja se pitanje što s tim Erdogan želi postići?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na njegov nasilan odnos s novinarima i suzbijanje novinarskih sloboda, teško da je pogođen samim ubojstvom Khashoggija. Prošle godine su grupe za slobodu medija ocijenile Tursku kao najvećeg prijestupnika u svijetu zbog zatvaranja novinara.

Image
Foto: AFP

Prva fotografija navodno prikazuje Khashoggija prilikom ulaska u saudijski konzulat prije nego je ubijen, a druga čovjeka koji je navodno trebao glumiti ubijenog novinara pri izlasku iz konzulata

Vidi priliku za izvlačenje novca od Saudijske Arabije?

Čini se da je vjerojatnije kako je Erdoğan pobijesnio zbog toga što je neka strana sila počinila takvo drsko ubojstvo unutar turskih granica. Osim toga, kao što neki spekuliraju, možda vidi i priliku da iskoristi ubojstvo kako bi izvukao novce od Saudijske Arabije te njime pokrpa neuspješno i posrnulo gospodarstvo u zamjenu za prebacivanje krivnje sa saudijskog režima.

Još uvijek nije isključeno kompromisno rješenje između Turske i Saudijske Arabije kojim bi detalji ubojstva ostali tajna. Direktorica CIA-e Gina Haspel bila je u utorak u Istanbulu kako bi bila informirana o slučaju. Erdogan je u govoru u utorak garantirao da je saudijska priča laž, a čak se i Trump složio je je riječ o jednom od najgorih pokušaja zataškavanja.

Ipak, Erdoğan nije otišao tako daleko kako se činilo da će otići. Tek je indirektno pokazao prstom na princa Muhameda, govorio je s poštovanjem o kralju Salmanu, što ukazuje na to da se još uvijek nada kako neće prekinuti sve veze s Rijadom. Prema mišljenju New York Timesa, time je ostavljen prostor za dogovor, tako da se može činiti da Erdoğan samo pregovara i povećava cijenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Želja da Turska postane dominantna sunitska snaga

Ako Erdogan doista posjeduje dokaze poput zvučnih dokaza ubojstva, mogao bi imati moć da ugrozi 33-godišnjeg princa Muhameda. Slučaj Khashoggija gotovo sigurno vidi kao priliku za Tursku da postane dominantna sunitska snaga. Sanjari o predsjedanju obnovljenim Osmanskim carstvom.

Iako se to čini izvedivo u pogledu političkog utjecaja, teško da bi se Turska mogla značajno teritorijalno proširiti, iako je premjestila postrojbe u sjevernu Siriju kako bi se borila s kurdskim separatistima koje vidi kao prijetnju granicama Turske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpora 'Muslimanskom bratstvu'

Erdoğan je podupirao grupe poput "Muslimanskog bratstva" koje zagovaraju populističku verziju islama. Saudijci tvrde da je Muslimansko bratstvo teroristička grupa i prijetnja. Također je povezan s Iranom koji je glavni protivnik Saudijske Arabije te s Katarom koju je kraljevstvo bojkotiralo zbog političkog spora.

Međutim, lošim upravljanjem, autoritarnim stilom vladanja, korupcijom i nepoštivanjem vladavine prava, Erdogan je Tursku doveo ekonomskih problema, sankcija i diplomatske izolacije.

Autokratske metode

Neovisno o svim prijašnjim problemima, čini se da je sada Erdogan stvorio način za poboljšanje odnosa s Trumpom i zaustavljanja ekonomskog pada. Time što je Saudijsku Arabiju istaknuo kao lošeg susjeda ubojitih namjera, stvorio je mogućnost da poput pravog autokrate okupi Turke oko zajedničkog neprijatelja. New York Times zaključuje da je vjerojatno kako će iz svega ovoga izaći samo još jači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo