Većina članova Etičkog vijeća Njemačke se izjasnila za proširenje zakonske obaveze cijepljenja. Bundestag je do sada usvojio obavezno cijepljenje na primjer samo za zaposlene u bolnicama, liječničkim ordinacijama ili staračkim domovima, odnosno domovima za njegu nemoćnih, piše Deutsche Welle.
Političari su zapravo zamolili Etičko vijeće da se izjasni o mogućoj općoj obavezi cijepljenja.
Etičko vijeće je zbog zaštite drugih već govorilo o moralnoj obavezi cijepljenja protiv koronavirusa. Ali, sada ide korak dalje: iako je obavezno cijepljenje masivno zadiranje u osobne slobode, nasuprot tom aspektu moraju se odmjeriti brojni pravni i etički argumenti.
Konačno, Etičko vijeće je u svojoj deklaraciji, koju je usvojilo 20 članova od ukupno 24, došlo do rezultata da je opravdano uvođenje obavezne cijepljenja kao zaštita od ozbiljnih posljedica budućih valova pandemije.
Mjere 'primjerene. nužne i prikladne'
Od temeljnog značaja je, kako se navodi, da takve mjere slijede legitiman cilj, i da su "primjerene, nužne i prikladne". Obavezna cijepljenja doduše ne može spriječiti nastavak trenutnog vala, ali bi mogla spriječiti ili ublažiti negativne posljedice budućih valova. U tom smislu Etičko vijeće spominje "visoku stopu smrtnosti, dugoročne zdravstvene posljedice za znatan dio stanovništva ili kolaps zdravstvenog sustava".
Ovdje se također pokazuje i ambivalentnost pojma slobode: koliko god da je sloboda važna, isto tako sloboda svakog pojedinca nije bezuvjetna.
"Funkcionalan zdravstveni sustav, koji jamči jedno solidarno društvo, je u slučaju teških oboljenja bitan preduvjet za zadržavanje ili ponovno stjecanje osobnih sloboda", stoji u priopćenju Etičkog vijeća Njemačke.
Dalje se navodi kako "pandemija pokazuje da su različite slobode međusobno povezane“.
"Sloboda, stjecanje obrazovanja kao temeljnog dobra kao i sveobuhvatno uživanje kulture, slobodnog vremena itd. može se jamčiti samo dok je pandemija pod kontrolom".
Moguće su i kazne
Oko pitanja u kojoj formi bi trebala biti uvedena mjera obaveznog cijepljenja u Etičkom vijeću su mišljenja podijeljena: 13 od 24 člana se zalaže za opću obavezu cijepljenja odraslih (s malim izuzecima iz zdravstvenih razloga). Sedam članova smatra da je dovoljno uvođenje obveze cijepljenja za posebno ugrožene skupine stanovništva – na primjer starije i osobe s kroničnim oboljenjima.
Neovisno od konkretnog razvoja Etičko vijeće preporučuje prateće mjere obveze cijepljenja, kao uspostavljanje sigurnog nacionalnog registra cijepljenja, kontinuiranu evaluaciju i prateća istraživanja. Moguće je i uvođenje kazni, jer na kraju krajeva obavezno cijepljenje vrijedi samo onoliko koliko efikasno se može provesti.
"To znači da je obavezna cijepljenje uvjetovana njenom praktičnom provedbom u stvarnosti."
No, mora biti isključeno provođenje cijepljenja uz primjenu fizičke sile – dakle prisilna cijepljenja. Jer, političari bi morali paziti na to da se izbjegne zaoštravanje frontova između cijepljenih i necijepljenih.