'UTJECAJ POLITIKE JE VELIKI PROBLEM' / Val nezadovoljstva zapljusnuo Balkan: 'Dok pacijenti čekaju na operaciju, doktori imaju vremena za selfije, čak i iz ordinacije'

Image

Odljev zdravstvenog kadra, posebice mladih liječnika specijalista, jedan je od najvećih problema ne samo zapadnog Balkana, nego i Balkana i cijele istočne Europe

29.1.2024.
21:39
VOYO logo

Val nezadovoljstva stanjem u zdravstvu u Srbiji proteklih je tjedana preplavio društvene mreže. Građani se najviše žale na liste čekanja na operacije i kirurške zahvate, nemogućnost liječenja pojedinih dijagnoza te, čini se, najviše neljubaznost medicinskog osoblja, kako liječnika tako i medicinskih sestara. Nije ovo "jedinstven slučaj" samo u Srbiji, slično je u cijeloj regiji.

Tako je, nakon vala prosvjeda u Bosni i Hercegovini, krajem prošle godine u Sarajevu smijenjena dr. Sebija Izetbegović, ravnateljica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS). Nakon završenog studija radila je kao liječnica pripravnica na Klinici za plastičnu i rekonstruktivnu kirurgiju, zatim kao asistentica na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, kasnije stekla zvanje docenta, a potom i zvanje izvanrednog profesora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za one koji ne znaju, Sebija Izetbegović je supruga predsjednika stranke SDA Bakira Izetbegovića i snaha prvog predsjednika Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića. Slično je i u Crnoj Gori, sredinom prošle godine bio je veliki prosvjed tamošnjih liječnika koji su ukazivali na nedostatke u reformi zdravstvenog sustava, te sve češći odlazak mladih liječnika u inozemstvo.

Image
'London osuđuje prijetnje' /

Britanski izaslanik za Balkan: 'Republika Srpska ne može biti neovisna, a Srbija bi trebala uvesti sankcije Rusiji'

Image
'London osuđuje prijetnje' /

Britanski izaslanik za Balkan: 'Republika Srpska ne može biti neovisna, a Srbija bi trebala uvesti sankcije Rusiji'

Odljev liječnika glavni problem na Balkanu

Inače, odljev zdravstvenog kadra, posebice mladih liječnika specijalista, jedan je od najvećih problema ne samo zapadnog Balkana, nego i Balkana i cijele istočne Europe. Teško je predvidjeti kada će, i hoće li ikada, razina ulaganja u zdravstvo na Balkanu dosegnuti barem prosjek zemalja EU-a. Za to vrijeme liječnici specijalisti, kao i medicinske sestre s iskustvom, iznimno lako nalaze posao u Njemačkoj, Austriji, Francuskoj i zemljama diljem Skandinavije. To je veliki problem i u Bugarskoj i Rumunjskoj, iako su te zemlje već dugi niz godina članice EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednostavno, stručnjaci koji su cijelo desetljeće ulagali u svoje znanje ne žele "čekati bolja vremena", već svoje znanje često odlučuju "unovčiti" u EU-u, pa čak i SAD-u. Novac nije (jedini) odlučujući faktor, mogućnost usavršavanja i stjecanja najnovijih znanstvenih spoznaja još je jedan od ključnih razloga zašto mladi liječnici odlaze s Balkana. Iako su plaće liječnika i medicinskih sestara u Srbiji porasle (mnogima u značajnoj mjeri), one su i dalje daleko ispod europskog prosjeka.

Stanje je bilo najbolje vidljivo na izborima

Jednostavno, "medicinska industrija" kao i farmakologija na Balkanu se nikako ne mogu mjeriti sa zapadnim (ali i mnogim bliskoistočnim zemljama), jer su ulaganja znatno manja. Opet tome pridonosi relativno nizak životni standard stanovništva, što u konačnici rezultira nezadovoljnim pacijentima i nezadovoljnim liječnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Goran Jovanović, novinar i kolumnist, već duže vrijeme prati ovu temu.

"Već sam spomenuo da je utjecaj politike u zdravstvu veliki problem. Vidjeli ste prethodnih dana, čak se i Vučić osobno uključio u priču o obiteljskom nasilju, dok je ministrica nespretno 'branila' svoje kolege. Također, već se govorilo o selfijima doktorica i medicinskih sestara u Vranju, gdje se i posljednji slučaj dogodio. Dakle, dok pacijenti čekaju na operaciju, doktori očito imaju dovoljno vremena za selfije sa svog radnog mjesta, pa čak i iz ordinacije, što je zaista neshvatljivo. Liječnici su i članovi vladajućih stranaka, jer je u Srbiji praktički postalo pravilo da se ne može postati šef odjela, pa čak ni glavna sestra, bez odobrenja političkih krugova", objašnjava Jovanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ožujku prošle godine u Zagrebu je također održan veliki prosvjed liječnika i medicinskog osoblja koji su Vladu premijera Plenkovića pozvali na "spas hrvatskog zdravstva". Jedan od plakata koji je tada viđen u Zagrebu možda najbolje sažima bit zdravstvenih sustava na Balkanu "Da je Chuck Norris liječnik, i on bi otišao iz Hrvatske!". Na drugom transparentu pisalo je "Ako nas neće Hrvatska, ima tko hoće!".

POGLEDAJTE VIDEO: Promjene ili Vučić? Reporter RTL-a iz Beograda: 'Vučić neće pasti, ali ovi izbori odredit će smjer u kojem ide Srbija'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo