Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres nedavno je nazvao istočnu Gutu, pobunjenički grad nedaleko od Damaska, "paklom na Zemlji".
Uznemirujuća snimka koja je jučer objavljena na društvenim medijima možda je i najbolji dokaz da takva izjava nije nimalo preuveličana. Dapače, pakao je najtočniji opis trenutačne situacije u tom dijelu Sirije.
Potresan video prikazuje rastresenog čovjeka koji s kamiona uzima tijelo mrtvog djeteta, jecajući ga grli i hoda uokolo s njim. Na stražnjem dijelu kamiona nalazi se još mrtvih tijela.
Ujedinjeni narodi pozvali na prekid vatre
Ujedinjeni narodi pozvali su na neposredan prekid vatre kako bi se spriječio masakr u istočnoj Guti, posljednjem velikom uporištu sirijskih pobunjenika nedaleko od Damaska, gdje se 400.000 ljudi nalazi pod opsadom od 2013. godine.
Vijeće sigurnosti UN-a glasovat će u petak o nacrtu rezolucije kojim se traži 30-dnevno primirje u Siriji kako bi se omogućila doprema humanitarne pomoći i medicinska evakuacija, ali zasad nije poznato je li tekst dobio potporu Rusije.
Glasovanje će se održati dok zrakoplovi peti dan zaredom i dalje napadaju istočnu Gutu, posljednje uporište pobunjenika u blizini sirijskog glavnog grada. UN-ov glavni tajnik Antonio Guterres pozvao je u srijedu na hitno zaustavljanje ratnih aktivnosti u tom području.
Rusija je u četvrtak predložila amandmane na rezoluciju koju su sastavili Švedska i Kuvajt, rekavši kako je dokument nerealan te da Vijeće sigurnosti ne može samo nametnuti primirje u Siriji, bez konzultacija sa stranama.
Više od 400 žrtava, od toga 95 djece
Švedska i Kuvajt koji su sastavili prijedlog, zatražili su glasovanje "što je prije moguće", izvijestila je švedska diplomatska misija u četvrtak. Intenzivna bombardiranja sirijskog režima koja traju od nedjelje stajala su života više od 400 civila, od kojih 95 djece, po Sirijskom opservatoriju za ljudska prava.
Rezolucija treba devet glasova za i na nju veto ne smiju uložiti Rusija, Kina, SAD, Britanija i Francuska. Rusija je dosad od početka rata u Siriji 2011. uložila veto 11 puta na moguće rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a.
Al-Asad priprema kopnenu ofenzivu na Gutu
Strahuje se da je cilj bombardiranja nanijeti što je više moguće žrtava, prije negoli predsjednik Bašar al-Asad pošalje kopnene snage u akciju. Radi se, od početka rata prije gotovo sedam godina, o najpogibeljnijoj zračnoj kampanji. U Istočnoj Guti nalazi se približno 400.000 civila.