Prosječnje temperature u toj regiji već su porasle za 1.3 stupnja Celtijeva od kraja 19. stoljeća. Klimatske promjene vjerojatno će utjecati na ekosustav na Sredozemlju na način koji nije zabilježen u posljednjih deset tisuća godina, ukoliko vlade ubrzo ne pronađu način da smanje opasne emisije štetnih plinova, navode stručnjaci u magaziun 'Science'.
Ukoliko nastavimo ovim putem, pustinje će se proširiti do južne Španjolske i Portugala, sjevernih dijelova Maroka, Alžira, Tunisa i još nekoliko regija, uključujući Siciliju, jug Turske te dijelove Sirije.
Takvo što bi dramatično promijenilo vegetaciju u regiji.
Situacija izmiče kontroli
Prošle je godine pao dogovor gotovo 200 vlada u Parizu, koje su se dogovorile da se globalno zatopljenje mora zadržati ispod dva stupnja Celzijeva. Sljedećeg mjeseca ponovno će se sastati u Maroku, kako bi usporedili kakva je trenutna situacija.
Ukoliko bi rast ostao na 1.5 stupnjeva, ekosustav Mediterana mogao bi ostati na razini na kojoj je i bio posljednjih deset tisuća godina, navodi se u studiji.
Sredozemlje je posebno osjetljivo na globalno zatopljenje upravo zbog oluja koje se lako kreću preko Atlantika ka sjeveru, što znači više sunca i manjak oborina.
Studija iz prošle godine dokazala je da su klimatske promjene koje je uzrokovao čovjek doprinijele trogodišnjoj suši u Siriji (od 2007. do 2010.) koja je bila jedan od ključnih faktora građanskog rata.