UTRKA U NUKLEARNOM NAORUŽANJU: /

'Sjedinjene Draževe su zaostale za drugim zemljama, a morali bismo biti na vrhu'

Image
Foto: AFP, TIMOTHY A. CLARY
24.2.2017.
7:49
AFP, TIMOTHY A. CLARY
VOYO logo

U intervjuu Reutersu Trump je također rekao kako Kina svoje izazove nacionalnoj sigurnosti koje pred nju postavlja Sjeverna Koreja može riješiti "vrlo lako ako to želi", vršeći pritisak na Peking kako bi upotrijebio više utjecaja u obuzdavanju rastućih ratobornih akcija Pjongjanga.

Trump je također izrazio potporu Europskoj uniji ustvrdivši da "je u potpunosti podupire", a po prvi put kao predsjednik izrazio je privrženost rješenju o postojanju dvije države u palestinsko-izraelskom sukobu, no kazao je da će biti sretan s bilo kojim rješenjem koje dvije strane dogovore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U razgovoru u kojem je dao i svoje prve komentare o nuklearnom naoružanju otkako je preuzeo ured 20. siječnja, Trump je bio upitan o jednom od svojih tweetova iz prosinca u kojemu je rekao kako SAD mora snažno ojačati i proširiti svoj nuklearni kapacitet "do onih vremena dok svijet ne dođe razumu kad je riječ o nuklearnom oružju".

Image
HOĆE LI IH TRUMP I DALJE IZAZIVATI? /

Kina ima brodove budućnosti, a jedan podatak osobito plaši mornaricu SAD-a

Image
HOĆE LI IH TRUMP I DALJE IZAZIVATI? /

Kina ima brodove budućnosti, a jedan podatak osobito plaši mornaricu SAD-a

'Ne posjedovanje nuklearnog oružja svih zemalja bilo bi prekrasno'

Obrazlažući svoje stajalište on je u intervjuu rekao kako bi želio vidjeti svijet bez nuklearnog oružja, no izrazio je zabrinutost činjenicom "da je SAD zaostao kada je u pitanju njegov nuklearni kapacitet".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prvi sam koji bi želio vidjeti...da nitko ne posjeduje nuklearno oružje, ali mi nikada nećemo zaostajati iza bilo koje druge zemlje, bila ona i prijateljska, u nuklearnoj snazi", kazao je.

"Bilo bi to prekrasno, san bi bio da niti jedna zemlja ne posjeduje nuklearno oružje, no ako će ga zemlje imati, mi ćemo biti na vrhu", rekao je američki predsjednik.

Rusija ima 7.300 bojevih glava, a SAD 6.970, podaci su protunuklearne skupine Ploughshares Fund.

"Povijest Hladnog rata pokazuje da nitko nije na vrhu u utrci u naoružanju", rekao je Daryl Kimball, izvršni direktor neovisne i neprofitne skupine Arms Control Association. "Rusija i SAD imaju daleko više oružja nego li je to potrebno kako bi se odvratio nuklearni napad bilo koje zemlje koja posjeduje nuklearno oružje", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po novom ugovoru o ograničenju strateškog nuklearnom naoružanja, poznatom kao Novi START, između Rusije i SAD-a, obje zemlje do 5. veljače 2018. moraju ograničiti svoj strateški nuklearni arsenal na istoj razini za idućih 10 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo