Utaja poreza im je postala nacionalni sport

Utaja poreza u Italiji je dosegla razmjere da se zapravo može govoriti o jednoj vrsti nacionalnog sporta. No, drakonske kazne bi sada trebale donijeti promjene u ovim navikama i načinu razmišljanja

7.1.2014.
12:35
VOYO logo

Godina koja je upravo započela trebala bi u Italiji promijeniti 'običaj' neplaćanja, odnosno utaje poreza, piše Deutsche Welle. Primjerice, kazne za rad 'na crno' će od sada postati deset puta veće nego što su bile do sada.

Ove drastične promjene i kazne najavio je šef nacionalnog Financijskog ureda Attilio Befera u svom najnovijem obraćanju javnosti, kazavši da utaje poreza predstavljaju opasnost za demokraciju u Italiji. Dodao je kako ova opasnost postoji utoliko više budući da su dimenzije utaje poreza dosegle neviđene razmjere. Naime, prema procjeni talijanskih poreznih vlasti, prošle godine je u ovoj zemlji utajeno gotovo 130 milijardi eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Najgore što se državi može dogoditi je da se varalice smatra pametnima'

"Najgore što se jednoj državi može dogoditi je da se varalice smatra pametnima. Nažalost je u Italiji se prevelik broj varalica smatrao pametnim osobama", upozorio je Befara.

Trikovi neplaćanja poreza su prije svega u razdoblju vladavine Silvija Berlusconija dosegli svoj vrhunac. Bivši premijer koji je u međuvremenu i sam osuđen zbog utaje poreza, ne samo da nije činio ništa kako bi spriječio ovaj fenomen, već je zapravo građane Italije doslovno ohrabrivao da čine isto što i on. "Ako država od mene traži da 50 posto i više od moje plaće odvojim za porez, tada taj zahtjev nije u redu. Tada se osjećam moralno pozvanim da utajim novac i to toliko, koliko mogu…", rekao je tada Berlusconi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No i novi populisti u Italiji, kao recimo Beppe Grillo iz stranke Pokret pet zvijezdica, drže da utaju poreza ne treba uzeti za ozbiljno. "Porez – zašto moram plaćati porez? Ja bih rado plaćao porez kada bih s time nešto dobio. No, ovdje ne funkcionira ništa. Mojoj kćerki moram plaćati školovanje u privatnoj školi i onda još plaćati porez s kojim se financiraju javne škole. Isto je i na području zdravstva. I ovdje moram plaćati duplo. Zašto da plaćam porez kada će se onda s tim novcem kupiti 30 bombardera za bombardiranje Afganistana?", smatra Grillo.

'Ovdje mnogi misle kako su javna dobra dar s neba'

No, Befera i na to ima odgovor. "Mi Talijani rado kupujemo automobil i to je predivno i tome se radujemo. No, nažalost pri tome nitko ne misli na činjenicu da od tog automobila ne bismo imali ništa kad ne bismo imali ceste, kontrolne sustave pa čak i bolnice koje su nam potrebne kada dođe do nesreće. Bez tog javnog sektora ne bismo mogli koristiti naš privatni. Ponekad imam dojam da ovdje mnogi misle kako su javna dobra dar s neba i da za njih ne treba ništa platiti", poručio je Befara.

A koliko je doista važno da Talijani promjene svoje navike i način razmišljanja, pokazuje i podatak iz nedavno prošlosti: da su Talijani proteklih godina u državnu blagajnu uplatili samo polovicu novca kojeg su utajili, danas bi imali bilijun eura više, a time i manje zaduženje od Njemačke. http://www.dw.de/mogu-li-talijani-do%C4%87i-k-pameti/a-17337652

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo