UMRLA GOEBBELSOVA TAJNICA: / Nedavno je otkrila kakav je on bio te smatra li i sebe krivom za holokaust

Image
Foto: Screenshot

Bivša tajnica šefa propagande nacističke Njemačke, Brunhilde Pomsel, umrla je u dobi od 106 godina.

30.1.2017.
13:15
Screenshot
VOYO logo

Bila je jedan od posljednjih živućih članova nacističke hijerarhije, a o svojem je iskustvu progovorila tek u poznim godinama.

U dokumentarcu koji izašao prošle godine tvrdila je kako nije znala ništa o ubojstvu šest milijuna Židova tijekom holokausta. Nije osjećala nikakvu krivnju. Govorila je da je po tome kriva 'cijela njemačka populacija'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je tvrdila kako je uvijek bila apolitična, Pomels se u nacističku stranku učlanila 1933., kako bi radila na njemačkom nacionalnom radiju.

Njezine vještine tipkanja ipak su je dovele do uloge Goebbelsove tajnice 1942., tijekom rata, kada je on bio takozvani 'ministar javnog prosvijetljenja i propagande', piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bahati šef propagande

Goebbelsa je opisala kao pomalo niskog, ali zgodnog muškarca koji je uvijek bio dotjeran. Također je kazala kako je bio arogantan.

Brunhilde je često ponavljala kako je ona bila tek tajnica te je malo znala o brutalnim akcijama nacista tijekom holokausta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ljudi koji danas govore kako bi učinili više za te sirote Židove... Stvarno vjerujem da to iskreno misle... No, ni oni to ne bi učinili', rekla je u intervjuu za dokumentarac 'A German Life'.

Sebe ne smatra nimalo krivom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Kriva je bila cijela njemačka populacija'

'Nikada se nisam smatrala krivom. Osim ako treba kriviti cijelu njemačku populaciju za to što je vladi dopustila da preuzme takvu kontrolu. Za to smo svi krivi, pa tako i ja', rekla je Pomsel.

Njezina prijateljica, Židovka Eva Lowenthal, nestala je u studenome 1943. godine. Šezdeset godina kasnije, Pomsel je otkrila kako je Lowenthal umrla u koncentracijskom logoru u Auschwitzu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomsel su zarobile sovjetske trupe na kraju Drugog svjetskog rata. Sljedećih pet godina provela je u pritvorima, nakon čega se ponovno priključila njemačkom medijskom programu, gdje je radila sljedećih 20 godina.

Brunhilde Pomsel nije govorila o svojim iskustvima u godinama holokausta, prvi put progovorila je 2011. tijekom intervjua za novine, dok je detalje otkrila tek u nedavno snimljenom dokumentarcu. Pomsel je umrla u Münchenu tek nekoliko tjedana nakon 106. rođendana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo