Radnici u Španjolskoj, pogođeni gospodarskom krizom izazvanom koronavirusom, umjesto na uličnim prosvjedima nalaze se zatvoreni u svojim stanovima a sindikati su obilježavanje Praznika rada premjestili s gradskih trgova na društvene mreže i u medije.
„Već 130 godina obilježavamo ovaj dan kao otpor radnika i radnica eksploataciji te tražimo dostojanstvene uvjete rada i dostojanstven život“, napisali su vođe sindikata Pepe Álvarez i Unai Sordo u dnevnim novinama El País.
Zbog zatvaranja kafića, trgovina, restorana, hotela i drugih poslovnih objekata ove godine će proizvodnja roba i usluga pasti 9,2 posto pa će nezaposlenost uzletjeti na 19 posto, rekla je ministrica gospodarstva Nadia Calviño u petak na konferenciji za medije. Oporavak očekuje 2021. godine kada bi trebala završiti zdravstvena kriza koja je pogodila zemlju.
Oko 47 milijuna stanovnika smije izlaziti jedino u trgovine s hranom, ljekarne, kioske, banke, bolnice, benzinske crpke te kako bi nakratko prošetali psa ispred zgrade. Na posao odlaze samo oni u nužnim zanimanjima poput proizvodnje i distribucije hrane, struje i plina te radnici u industriji i građevini.
Stotine tisuća radnih mjesta su spašene zahvaljujući vladinom programu privremenog otkazivanja radnih ugovora dok traje izvanrednog stanje započeto 13. ožujka pa bi se radnici trebali vratiti na svoja mjesta kada ono prođe.
'Treba nam novi gospodarski i socijalni model'
„No stotine tisuća radnih mjesta su zatvorene kao posljedica reforme tržišta rada započete 2012. godine“, upozorili su sindikalisti. „Potreban nam je novi gospodarski i socijalni model“, dodali su.
Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) premijera Pedra Sáncheza i manji lijevi koalicijski partner Unidas Podemos obećali su bolje radne uvjete uoči dolaska na vlast u siječnju.
No dva mjeseca kasnije Španjolska je postala jedna od najpogođenijih zemalja svijeta koronavirusom. Posljednjih dana se stopa novooboljelih kreće oko jedan posto što je znak da je zaraza prigušena zbog zatvaranja stanovnika u stanove.
„Tendencija je dobra“, istaknuo je šef liječničke službe Fernando Simón na konferenciji za medije.
U petak se zarazilo 0,83 posto više stanovnika nego dan ranije pa je u zemlji 215.216 oboljelih stanovnika, najviše u Europi. Dan ranije je stopa novozaraženih iznosila 0,24 posto te je bila najniža od izbijanja epidemije u Španjolskoj.
Zemlja se priprema za ublažavanje jednih od najstrožih mjera na kontinentu
Zemlja se priprema za ublažavanje jednih od najstrožih mjera na kontinentu. U subotu će stanovnicima biti dopušten izlazak na sat vremena kako bi se individualno bavili sportom ili šetali. Objavljen je raspored prema kojem će u različitim terminima smjeti izlaziti tri generacije stanovnika - djeca do 14 godina, ljudi u dobi od 14 do 70 godina, te stariji od 70 godina.
„Vidjet ćemo hoće li biti gužve. Moguće da se neki boje pa i ne bude toliko ljudi“, kaže prodavač na kiosku u središnjem Madridu koji od izbijanja zdravstvene krize promatra ponašanje ljudi.
Ovo će biti druga ublažena mjera nakon što je od prošle nedjelje dopušten izlazak djeci do 14 godina na sat vremena uz pratnju roditelja. Bila su 42 dana zatvorena u stanovima pa je mjera uvedena kako bi udahnula zrak te prošetala na udaljenosti od kilometra od svoje zgrade.
"Sada moramo biti razumni i odgovorni. Moramo biti oprezni kako se zbog ovoga virus ne bi opet raširio“, upozorio je šef liječničke službe Simón.
U petak je preminula 281 osoba od koronavirusa, dok je dan ranije život izgubilo njih 268. Španjolska je s 24.543 žrtve najpogođenija zemlja nakon SAD-a, Italije i Ujedinjenog Kraljevstva.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.