Bespilotna revolucija / Ukrajina kuje plan: 'Zapaprit' će Rusiji moćnim dronovima koji mogu stići sve do Moskve

Image
Foto: Reuters / Screenshot

Ukrajinski napadi bespilotnim letjelicama na ruska naftna postrojenja stvara probleme protivniku. Već sada ima desetak kompanija koje izrađuju ove dalekometne dronove koji mogu stići do Rusije, a užurbano razvija njihovu proizvodnju

12.2.2024.
18:32
Reuters / Screenshot
VOYO logo

Ukrajina u 2024. planira proizvesti tisuće dalekometnih dronova koji su sposobni za napade teritorija u Rusiji. Već sada ima deset kompanija koje izrađuju bespilotne letjelice koje mogu stići sve do Moskve i Sankt Petersburga, poručio je ukrajinski ministar digitalnih tehnologija Mykhailo Fedorov otkrivajući nove detalje o ratnoj industriji nakon niza ukrajinskih napada dronovima na ruska naftna postrojenja zadnjih tjedana.

Fedorov je veliki zagovaratelj krajinskih težnji za poticanjem privatnih vojnih start up-ova koji će raditi na inovacijama i razvoju industrije dronova u vrijeme kada rat u toj zemlji ulazi u treću godinu, a zemlja traži nove načine kako da odgovori na napade ruskih snaga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'Sve će nas pobiti' /

Potres u vrhu ukrajinske vojske: Tko je novi šef koji sije strah među trupama? Zovu ga 'Mesar'

Image
'Sve će nas pobiti' /

Potres u vrhu ukrajinske vojske: Tko je novi šef koji sije strah među trupama? Zovu ga 'Mesar'

Dronovi s dometom od 1000 kilometara

"Sve se više razvijaju vrste dalekometnih kamikaza dronova s dometima od 300, 500, 700 pa i 1000 kilometara. Prije dvije godine ta vrsta uopće nije postojala, a tek je bilo nekoliko tvrtki koje su proizvodile svega nekoliko dronova. Danas sličnih letjelica ima na tisuće. Tržište se razvija, a konkurencija je sve veća. Zbog toga mnogi ukrajinski inženjeri počinju surađivati s poduzetnicima i vojskom", objasnio je Fedorov, prenosi Reuters.

Nedavni ukrajinski napadi bespilotnim letjelicama na ruska naftna postrojenja, tvrdi Fedorov, odražavaju napore vlade za deregulacijom tržišta i povećanja financiranja njihove proizvodnje, gdje država preuzima ulogu glavnog investitora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina je ukinula poreze na razne komponente bespilotnih letjelica, pojednostavila je proceduru ugovaranja poslova i njihove izgradnje. "Drugim riječima, sastavili smo listu svih problema s kojima su se susretale privatne tvrtke te smo ih riješili izmjenama zakona i procedura", tvrdi ukrajinski ministar.

'Tehnologija nas može spasiti'

Do sada je otprilike 2,5 milijuna dolara bespovratnih sredstava dodijeljeno start up-ovima za unaprjeđivanje vojne tehnologija putem inicijative BRAVE1 koju je pokrenula ukrajinska vlada 2023. godine, a taj bi se iznos u ovoj godini trebao udeseterostručiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moramo djelovati anti-birokratski. To je bit proboja u tehnološkom ratu. Nastavit ćemo se razvijati u ovom smjeru jer nas tehnologija stvarno može spasiti. Već nas spašava budući da brojčano imamo puno manje ljudskih snaga zbog čega nam je tehnologija iznimno važna", ističe.

Za razliku od Rusije u kojoj je glavni proizvođač dronova sama država, u Ukrajini je situacija suprotna. Najveći proizvođači bespilotnih letjelica su privatnici, a samo jedna od deset kompanija dronova velikog dosega je u državnom vlasništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od početka rata Rusija je koristila na tisuće iranskih bespilotnih letjelica "Shahed" pa širenjem svoje proizvodnje Ukrajina nastoji odgovoriti.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo