Naime, ACTA (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement ili trgovinski sporazum protiv krivotvorenja) je međunarodni sporazum koji su nedavno potpisale zemlje članice EU. Ugovor bi u svibnju trebao biti ratificiran, no ukoliko se skupi dovoljno potpisa, njegovo stupanje na snagu bi se moglo spriječiti.
U ponedjeljak popodne bilo je prikupljeno više od milijun potpisa protiv ovog opasnog sporazuma.
Podsjetimo, kritičari ACTA-e kažu da se u borbi protiv krivotvorenja ugrožava sloboda izražavanja, pravo na pristup informacijama i kulturnim dobrima, te pravo na privatnost.
ACTA predviđa stalnu kontrolu korisnika interneta
Sporazum ACTA je, važno je znati, sastavljan iza zatvorenih vrata, bez javne rasprave i uključivanja predstavnika civilnog društva, a, stupi li na snagu, snažno će pogoditi građanska prava.
Cilj je ACTA-e ostvariti isto što se pokušavalo ostvariti SOPA i PIPA, no drugačijim sredstvima.
Dok su SOPA i PIPA predlagale da se kažnjavaju i ukidaju stranice koje sadrže materijal koji krši autorska prava (makar i u tragovima, poput linka), ACTA je okrenula stvar. Umjesto pokušavanja uklanjanja spornog materijala s interneta ili sprečavanja pristupa tom materijalu, ACTA predviđa stalnu kontrolu korisnika interneta, piše Netokracija. Internet provideri trebali bi kontrolirati podatke koji prolaze njihovim sustavom i obavijestiti vlasnike autorskih prava o kršenju i šteti koja im je učinjena.
Pregovaranje o ACTA-i započele su još 2006. godine Sjedinjene Američke Države i Japan, a 2007. godine priključile su se Europska unija i Švicarska. Naknadno su im se pridružile Australija, Južna Koreja, Novi Zeland, Meksiko, Jordan, Maroko, Singapur, Kanada i Ujedinjeni Arapski Emirati. Samo pet zemalja članica EU nije do sad potpisalo taj sporazum: Cipar, Njemačka, Estonija, Nizozemska i Slovačka.
Potpišite peticiju
Organizacije za zaštitu digitalnih prava najavile su da će nastaviti vršiti pritisak na sve relevantne institucije kako bi Europski parlament i parlamenti država članica odbili ratifikaciju ovog opasnog sporazuma, a u borbu se možete se uključiti i vi potpisivanjem peticije.