negativni stav o Hrvatima /

Učenici u Srbiji uče da hrvatski jezik ne postoji: 'Sve što je iz Hrvatske je manje vrijedno čak i nepostojeće'

Image
Foto: Damir Špehar/Pixsell

"Paradoksalno je da se u Srbiji osporava hrvatski, koji je jedan od jezika Europske unije", navodi Žigmanov

4.10.2021.
9:40
Damir Špehar/Pixsell
VOYO logo

Političko vodstvo Hrvata u Srbiji osudilo je u ponedjeljak nijekanje hrvatskog jezika u udžbenicima gramatike za učenike osmih razreda, ističući kako stoga ne trebaju čuditi negativni stavovi mladih u Srbiji o Hrvatima.

Hrvatski jezik u Srbiji ne postoji, upozorio je u izjavi predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov, dodajući kako je to "vrh ledenoga brijega društvenoga konteksta koji uvelike opterećuje položaj Hrvata u Srbiji".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako prenosi tjednik "Hrvatska riječ", u udžbeniku gramatike skupine autora "S reči na dela" za učenike osmih razreda, navodi se da srpski, slovenski, makedonski i bugarski jezik pripadaju skupini južnoslavenskih jezika "a da Hrvati, Bošnjaci i neki Crnogorci srpski jezik nazivaju hrvatski, bosanski, bošnjački i crnogorski".

Image
granični spor /

Nakon višednevne užarene drame na granici, Kosovo i Srbija napokon su postigli dogovor. Evo što je poručio Vučić

Image
granični spor /

Nakon višednevne užarene drame na granici, Kosovo i Srbija napokon su postigli dogovor. Evo što je poručio Vučić

Nijekanje samostalnosti hrvatskoga književnog jezika

Premda se time negira postojanje hrvatskoga jezika ovaj udžbenik je odobrio Zavod za unapređivanje obrazovanja i odgoja Srbije, navodi "Hrvatska riječ", koja u tome povodu obratila mjerodavnim državnim tijelima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U svezi s objašnjenjem pojmova lingvistički jezik i politički jezik smatramo da je na piscima udžbenika da to objasne. O tome ima dovoljno u udžbenicima, a tu su i stručnjaci za srpski jezik u Zavodu da provjere udžbenike", navodi se među ostalim u odgovoru Odbora za standardizaciju srpskog jezika upućenom tjedniku "Hrvatska riječ".

"Naš jezik obrazovni sustav Ministarstva prosvjete Srbije niječe. Nemojmo se čuditi stavovima djece obrazovanih iz ovakvih udžbenika", priopćio je DSHV na svojemu službenom Twitter profilu.

Koliko se negativnosti u Srbiji pripisuje onome što ima hrvatski predsjednik stranke Žigmanov ilustrira primjerom proglašenja bunjevačke ikavice službenim, nehrvatskim jezikom u Subotici u svibnju ove godine.

"Paradoksalno je da se u Srbiji osporava hrvatski, koji je jedan od jezika Europske unije, a status službenog jezika dodjeljuje se takozvanom bunjevačkom jeziku, koji nigdje u svijetu nije priznat i ne može biti priznat u punom značenju te riječi. To je paradoks koji mi ovdje u Srbiji živimo", navodi Žigmanov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako dodaje, nijekanje samostalnosti hrvatskoga književnog jezika postoji kao trend, koji se i u političkom i kulturnom kontekstu u Srbiji gotovo kontinuirano pojavljuje kada su u pitanju vladajuće strukture.

"Negativna slika o hrvatstvu se tako produbljuje - sve što dolazi iz Hrvatske je upitno ili manje vrijedno, čak nepostojeće. To je naravno daleko od istine ali dio je naših ideologijskih okvira u kojima mi živimo", zaključio je Žigmanov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo