U samo minutu razlike, tlo se jutros oko 6:30 sati treslo i u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini.
Hrvatske seizmološke službe izmjerili su umjeren potres, magnitude 3,0 prema Richteru s epicentrom kod otoka Čiovo, tri kilometra od Trogira.
Minutu kasnije, potres je izmjeren na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, 15-ak kilometara od Sanskog mosta. Tamo je magnituda potresa, prema podacima Euromediteranskog seizmološkog centra, bila 2,8 prema Richteru, a i taj se potres osjetio u Hrvatskoj.
Seizmolog dr. Josip Stipčević, inače docent na Geofizičkom odsjeku zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, za Jutarnji list komentirao je jesu li ova podrhtavanja tla povezana s nekoliko potresa koji su zabilježeni jučer u Srbiji.
"Mogu reći da su potresi koji su se dogodili posljednjih par dana, uobičajeni. S vremena na vrijeme se dogode malo intenzivnije serije, ali to nije ništa izvan okvira nekakve očekivane seizmičnosti ovog područja. Ovi događaji na području Srbije i potres u blizini Trogira od jutros nisu niti na koji način povezani jer su to relativno mali potresi udaljeni više stotina kilometara", objasnio je pa dodao:
"Do svih ovih potresa dolazi zbog interakcije tektonskih ploča - Jadranske mikroploče i Euroazijske ploče u širem smislu, u području Dinarida. Ta interakcija se očituje u pojavi potresa, koji su ponekad jaki i destruktivni, ali većinom slabi do umjereni", pojasnio je Stipčević.
POGLEDAJTE VIDEO: U Pirovcu izgorjeli privatni brodovi. Šteta oko 100.000 eura. Načelnik: 'Izgorio je i očev brod'