Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel u svojim je memoarima ponovno pravdala svoju politiku prema Rusiji i protivljenje ulasku Ukrajine u NATO, prenose njemački mediji u četvrtak.
"Ulazak nove članice u NATO nema samo za cilj povećati sigurnost nove članice, nego se mora misliti i na sigurnost cjelokupnog saveza", citira tjednik Die Zeit ulomke iz memoara Angele Merkel pod nazivom "Freiheit (Sloboda)", koji bi trebali biti predstavljeni sljedećeg tjedna.
Ulomak se posebice odnosi na, u međuvremenu često kritiziranu, politiku Angele Merkel prema Rusiji i njezino navodno popuštanje Vladimiru Putinu. Mnogi smatraju da Rusija nikada ne bi napala Ukrajinu da je Merkel 2008. na sastanku NATO-a u Bukureštu dala zeleno svjetlo molbi za članstvo Ukrajine i Gruzije.
"Ja sam u potpunosti razumjela želju zemalja srednje i istočne Europe za što bržim članstvom u NATO-u. No sam savez je kod svakog proširenja trebao preispitati kako će se to odraziti na sigurnost, stabilnost i učinkovitost NATO-a", napisala je bivša kancelarka u svojim memoarima.
Ona je navela kako je u tom trenutku u slučaju Ukrajine trebalo uzeti u obzir činjenicu da je Rusija na poluotoku Krimu stacionirala svoju crnomorsku flotu, što bi donijelo "nepredvidive posljedice". Merkel je ukazala i na to da je tada samo manjina Ukrajinaca podržavala zahtjev za ulazak u NATO.
U svojim sjećanjima bivša kancelarka navodi kako je načelno zeleno svjetlo Ukrajini i Gruziji na samitu u Bukureštu za Putina značilo poziv na borbu.
"Jednom kasnije Putin mi je rekao: "Ti nećeš biti vječno kancelarka i tada će ove zemlje postati NATO članice. A ja to želim spriječiti", navodi se u memoarima bivše dugogodišnje njemačke kancelarke.
Njezini memoari pod naslovom "Freedom: Memories 1954-2021" bit će objavljeni u više od 30 zemalja 26. studenoga. Knjigu će predstaviti u SAD-u tjedan dana kasnije na događaju u Washingtonu s bivšim predsjednikom Barackom Obamom, s kojim je spojila blizak politički odnos.
POGLEDAJTE VIDEO: Napetosti u zraku: Što znači povratak Trumpa za Europu i NATO?