U Općoj bolnici Celje nastala je prava zbrka kada je promijenjen identitet dvoje starijih pacijenata. Jedan je preživio, drugi je umro, a bolnica je preživjelog proglasila mrtvim i obavijestila njegovu rodbinu.
Prije nego što je zamjena otkrivena, ukop je već bio obavljen. Uprava bolnice ponudila je ostavku. U međuvremenu, policija provjerava sumnju na kazneno djelo zloupotrebe službenog položaja, piše N1 Slovenija.
Naime, promijenjen je identitet dvoje starijih pacijenata koji su istim vozilom hitne pomoći stigli iz Doma za starije osobe (DSO) Loka pri Zidanom Mostu. Do zamjene je došlo jer pacijent nije imao identifikacijske narukvice kad je stigao, a identificirali su se na temelju izjave bolničara, rekao je na današnjoj konferenciji za novinare stručni ravnatelj bolnice Franci Vindišar.
U domu shvatili da to nije on
Jedan od pacijenata je preminuo u bolnici, ali je pacijent koji je preživio proglašen mrtvim. Pogrešna informacija proslijeđena je rodbini, koja nije došla identificirati preminulog. Ministar zdravstva Danijel Bešič Loredan naglasio je danas da rodbini uopće nije ponuđena identifikacija. Kada je drugi pacijent vraćen u dom, iz doma su ih upozorili da je priložena pogrešna dokumentacija. Odmah su posumnjali da je došlo do zamjene i pokrenuli postupke.
Zamjena je otkrivena kada se preživjeli pacijent jučer vratio u DSO. “Znam samo da je jučer u dom došao štićenik za kojeg smo mislili da je mrtav”, objasnio je ravnatelj doma Robert Potočnik. I prije toga rodbina preživjelog izvršila je ukop. Informacija da je pokop već obavljen pojavila se na Twitteru i prije današnjih službenih izjava vlasti.
Uprava bolnice ponudila je ostavku koju će vijeće ustanove prihvatiti u ponedjeljak, najavio je predsjednik Upravnog vijeća Andrej Klasinc. Klasinc je to najavio na konferenciji za novinare koju je ravnateljstvo bolnice sazvalo nakon razgovora s ministrom i vršiteljem dužnosti ravnatelja Ureda za kontrolu, kvalitetu i investicije Alešom Šabedrom.
Pljušte ostavke
O promjeni identiteta policiju je obavijestila i celjska bolnica. "Prikupljamo obavijesti u smjeru sumnje na počinjenje kaznenog djela nesavjesnog rada", rekli su za N1 u celjskoj policijskoj upravi. Više informacija policija će dati nakon razgovora s rodbinom.
Nesavjesnost u radu kažnjava se prema članku 258. Kaznenog zakona koji kaže: "Službenik ili službenik koji svjesno krši zakone ili druge propise, odustane od nadzora ili na drugi način očito nepošteno postupa u radu, iako predviđa ili ako bi i mogao predvidjeti da bi zbog toga mogla nastupiti teža povreda tuđih prava ili šteta javnim dobrima ili imovinska šteta, pa do povrede ili veće štete dođe, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine. "
Bolnicu u Celju od travnja vodi ravnatelj Aleksander Svetelšek, dok je od veljače Vindišar stručni ravnatelj. Ostavku je dala i pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Darja Plank.