U rusko-američkom sukobu najviše gube - Hrvati

24.3.2014.
6:32
VOYO logo

Nije slučajno da je američki predstavnik zadužen za energetsku diplomaciju Amos Hochstein ovih dana bio u Zagrebu i Budimpešti. Poruka i Hrvatima i Mađarima, a u sjeni krize u Ukrajini, ako je vjerovati političkim kuloarima, bila je jasna: “Ne želimo Ruse u MOL-u i Ini.” U ruskim poslovnim krugovima smatraju, pak, kako Amerikanci, zapravo, blefiraju jer, kako tamo kažu, “ukrajinska kriza neće vječno trajati”.

Ništa od velikih planova s INA-om?

"Kako vrijeme odmiče, očito je da MOL gubi na vrijednosti dionica, a svima je u interesu da se razriješe odnosi MOL-a i Ine – kaže za Slobodnu DalmacijuVladimir Kirkov, analitičar moskovske investicijske kuće “IDF Kapital of Rossia”, koja se bavi investicijama i savjetovanjem u naftnom i plinskom biznisu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako SAD i EU izvrše jak pritisak na Hrvatsku, koja ionako nema utjecaja u europskoj administraciji, teško će se realizirati ambiciozni planovi, a daljnja sudbina Ine bit će krajnje neizvjesna. Hrvatska je, do sada, vodila oprezne razgovore s Rusima i signali su bili u korist prodaje dijela dionica. Međutim, kako rafinerijski biznis nije posebno profitabilan posao, interes za preuzimanje Ine na tržištu nije velik. Osim ruskih kompanija, realno govoreći, drugih, ozbiljnih kupaca za dionice Ine nema", pojašnjava moskovski analitičar Kirkov.

Svoj paket u Ini, podsjetimo, mađarski MOL prodaje već nekoliko mjeseci, a hrvatska Vlada spremna je, u tom slučaju, prodati svoj dio paketa od 44,84 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao potencijalni kupci Ine dosad su se spominjali ruski divovi “Gazprom”, “Zarubžnjeft” i “Rosneft”. Dok u hrvatskoj Vladi šute, mađarski i ruski mediji samo nagađaju o ulasku neke američke tvrtke u vlasničku strukturu Ine, čime bi se zadovoljile sve strane. S jedne strane, Vlada i MOL riješili bi pitanje upravljačkih prava, a s druge strane SAD bi spriječio jači ulazak Rusa u Hrvatsku, odnosno Mađarsku. No, u taj scenarij trenutnio je teško povjerovati.

Neizvjesna Družba Adria

Nastojanja SAD-a da zaustavi ulazak financijski moćnih Rusa u Inu ponovno je otvorilo rasprave o karakteru odnosa SAD-a i RH. Kada su Rusi u pitanju, do sada su Amerikanci više puta zaustavili realizaciju projekata. Još je pokojni predsjednik Franjo Tuđman nudio ruskom kolegi Borisu Jeljcinu suradnju na naftnim projektima. Na samom početku predsjedničkog mandata Stipe Mesića u Zagreb je došao Vladimir Putin s projektom “Družba Adria”, koja bi se spojila s hrvatskim “Janafom”.

Projekt “Družba Adria” bio je međunarodni projekt izvoza ruske nafte na svjetsko tržište od Samare u Rusiji preko Bjelorusije, Ukrajine, Slovačke, Mađarske i Hrvatske do Omišlja na otoku Krku. Ni projekt transporta plina Južni tok, koji nam je Putin nudio 2007., također nije dobio odgovor. Kako se ne bi zamjerio Amerikancima kojima je bio vidljivo naklonjen tijekom cijelog svog premijerskog mandata, Ivo Sanader ni jednom nije posjetio Moskvu, što kod Rusa nije prošlo nezapaženo. Njegova nasljednica Jadranka Kosor više puta se srdačno sastajala s Putinom. No, konkretnijih rezultata nije bilo osim da je Hrvatska iznenada prestala kupovati plin od “Gazproma” i okrenula se Talijanima.

Ni vojna suradnja s Rusijom ne dolazi u obzir. Lovci MiG 29 bili su u opciji za obnovu HRZ-a, uz veliki offset program kao spas za hrvatske tvrtke. Međutim, preko američkog diplomatskog predstavništa u Zagrebu savjetovano je kako kupnja ruskih aviona nije prihvatljiva. Amerikanci rekli, naši prihvatili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

http://slobodnadalmacija.hr/Biznis/tabid/69/articleType/ArticleView/articleId/239860/Default.aspx

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo