U PROBLEMIMA DO GRLA: / Zašto je 2015. najteža godina u povijesti EU-a

Image
Foto: AFP, ARMEND NIMANI

Europska unija je već doživjela teška vremena. Ali ove godine ju je odjednom snašlo više kriza čije se rješenje još uvijek ne nazire.

30.12.2015.
9:44
AFP, ARMEND NIMANI
VOYO logo

Čini se kao da je bilo jako davno kada je najvažnije pitanje za EU bilo hoće li biti prevladana kriza eura. A bilo je to prije samo nekoliko mjeseci. U siječnju je u Grčkoj na vlast stupio ljevičarski političar Aleksis Cipras, što je izazvalo veliki strah kod grčkih vjerovnika. On se odupirao zahtjevima Trojke - kao što je to i obećao pred izbore. Uslijedila je višemjesečna partija pokera između Atene i kreditora, podsjeća Deutsche Welle.

Dužničkoj krizi ne nadzire se kraj

Održavan je jedan krizni samit za drugim. Više nego jednom je prijetio izlazak Grčke iz monetarne unije. Njemački ministar financija Wolfgang Schäuble je čak predložio odlazak Grčke iz eurozone na ograničeno vrijeme. No, na kraju je grčka vlada popustila i prihvatila uvjete međunarodnih vjerovnika, pa je tako ispunila sve što treba za dobivanje trećeg paketa financijske pomoći. To je najprije smirilo duhove. Dužnička kriza u Europi i dalje traje, ali je od ljeta pod boljom kontrolom. Mnogi su tada smatrali da je euro u opasnosti, a s njim i Europska unija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP
Image
Foto: AFP

Cipras je na kraju podlegao pritiscima iz Bruxellesa i prihvatio sve ono protiv čega se borio kad je došao na vlast

Novi problem - izbjeglice

Kada je krajem ljeta preko balkanske rute počelo dolaziti sve više izbjeglica, kada su tisuće ljudi bile zadržane u Mađarskoj, odakle su htjeli u Njemačku, Angela Merkel im je dozvolila da uđu u njezinu zemlju, ne mareći za Dablinski sporazum, prema kojem se azil može tražiti samo u onoj članici EU-a u koju se prvu ušlo. Nešto kasnije, ona je taj sporazum proglasila "zastarjelim".

Image
Foto: AFP, HO
Image
Foto: AFP, HO

Sretnici su oni koji se dočepaju obale

Merkel u neugodnoj situaciji

Merkel je dozvolila da u Njemačku tjednima nekontrolirano ulaze izbjeglice, izjavivši kako nema "gornje granice" kada je riječ o broju izbjeglica koje Njemačka može primiti. U početku je većina građana podržavala taj koncept, ali kako se broj izbjeglica povećavao, mijenjalo se i raspoloženje. Druge europske zemlje su najprije bile zapanjene, a ubrzo zatim su prestale pokazivati bilo kakvo razumijevanje za potez njemačke kancelarke. Za nju je situacija postala vrlo neugodna kada je pokušala progurati jedinstveni europski sustav za raspodjelu izbjeglica po zemljama članicama. To su kategorički odbile prvenstveno istočnoeuropske članice i optužile Merkel da je "pozvala" izbjeglice da dođu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi dižu ograde

Mađarski premijer Viktor Orban je izbjegličko pitanje proglasio "njemačkim problemom" i zatvorio prilaze svojoj zemlji. Postavio je ogradu najprije na granici sa Srbijom, a zatim i prema Hrvatskoj. Otada se svuda dižu ograde i uvode granične kontrole, slobodno kretanje po Šengenskoj zoni je ograničeno.

Je li se EU u stanju nositi s problemima?

Sve se odrazilo na rezultate izbora. Praktično svuda, gdje su krajem ljeta održani izbori, desničarske stranke su dobile veliku podršku birača. Tako je bilo i u Poljskoj, gdje je nova vlada već otvoreno govorila protiv izbjeglica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi smatraju da je Europska unija sve manje u stanju rješavati probleme, što za posljedicu ima veći nacionalizam.

Bez alternative

Islamistički napadi u Parizu sredinom studenoga sa 130 mrtvih doveli su do nove radikalizacije. Doduše, mnogi političari su od početka upozoravali da atentate terorističke organizacije IS ne treba dovoditi u vezu s izbjegličkom dramom, ali francuska vlada je to ipak učinila. Liberalna politika prema izbjeglicama, onako kako je to zamislila Angela Merkel, na europskoj razini ima sve manje pristaša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, KENZO TRIBOUILLARD
Image
Foto: AFP, KENZO TRIBOUILLARD

Teroristički napad u Parizu unio je nemir među građane Europske unije

Članice EU-a gotovo očajnički pokušavaju - svaka za sebe, a dijelom i zajednički - smanjiti broj izbjeglica. EU je čak spreman dati novac i učiniti političke ustupke Turskoj koju je do sada oštro kritizirao zbog lošeg stanja ljudskih prava.

Kriza za krizom

Europa ovu godinu završava u krizama: kriza eura, izbjeglička kriza, ukrajinska kriza sa zategnutim odnosima s Rusijom, situacija poslije napada u Parizu. Mnogi vide opasnost od razbijanja Europske unije, smanjivanja podrške EU-u i jačanja populističkih snaga. No, jasno je da i pored toga nema alternative europskoj suradnji, piše Dutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo