I dok u ponedjeljak, 7. rujna, u Hrvatskoj počinje nova školska godina pod posebnim mjerama zbog pandemije koronavirusa provjerili smo kako su druge države organizirale novu školsku godinu i koje mjere su one poduzele kako bi zaštitili djecu.
Diljem Europe, mnoge škole su već otvorile svoja vrata te je započela nova školska godina koja se održava pod uistinu posebnim okolnostima.
Učenike tako očekuju maske, dezinficijensi i provjera temperature koji postaju osnovni dio školskog dana. To je ono što se može očekivati u svakoj zemlji, ali države zauzimaju različite pristupe kako bi smanjile zarazu u školama.
Velika Britanija
Svi učenici vratili su se u školske klupe ovaj tjedan. Nedavno istraživanje uglavnom britanskih škola pokazuje kako 96 posto škola je podjelilo nastavu u male skupine ili "mjehuriće", pri čemu se svaka skupina drži na sigurnoj udaljenosti od ostalih grupa kako bi se rizik od zaraze smanjio na najmanju moguću mjeru. Velika većina škola promijenila je vrijeme početka i završetka nastave.
Pravila o maskama i drugoj zaštitnoj opremi razlikuju se: srednjoškolci u Engleskoj trebaju maske za lice nositi samo u zajedničkim prostorijama ako je lockdown u njihovom području, dok u Škotskoj učenici će morati nositi maske.
Francuska
Škole su se otvorile 1. rujna. Učenici stariji od 11 godina moraju cijelo vrijeme nositi maske. Škole moraju ograničiti miješanje razrednih skupina te provjetravati i dezinficirati učionice.
Pohađanje škole je obvezno, iako se škole mogu prilagoditi porastu lokalnih infekcija koronavirusom, primjerice, ograničavanjem pohađanja na nekoliko dana ili tjedana. U slučaju velikog regionalnog izbijanja, škole se mogu privremeno zatvoriti.
U vrtiću djeca iz iste razredne skupine ne moraju paziti na socijalno distanciranje. Osnovne škole mogu podijeliti razrede u grupe od 8 do 15 učenika koji se izmjenjuju kroz poludnevna predavanja ili učenje od kuće. U srednjim školama svi učenici pohađaju školu barem nekoliko dana u tjednu.
Njemačka
Djeca su se vratila u školu početkom kolovoza. U većini škola djeca i učitelji moraju nositi maske u zatvorenom, osim kada su za svojim stolovima.
Razredi funkcioniraju zasebno te se moraju odvojiti u različitim dijelovima škole tijekom odmora. Vrata i prozori moraju biti otvoreni što je više moguće.
Grčka
Grčke vlasti odlučile otvorit će škole 14. rujna, učitelji i učenici morat će nositi maske u razredima i drugim zatvorenim prostorima, a svako dijete će dobiti jednu masku.
Italija
Škole se u većini regija otvaraju 14. rujna. Kako bi se što više smanjio doticaj jednog razreda s drugim, vremena ulaska pojedinačnih razreda u školu su različita, a učenici će sjediti sami u klupama. Nošenje maski bit će obavezno prilikom ulaska i izlaska iz škole, a one se mogu ukloniti tijekom nastave ako postoji sigurna udaljenost između stolova.
Neke srednje škole s većim razredima kažu da će koristiti kombinaciju učenja na daljinu i nastave u školi kako bi spriječile prenatrpanost. Vlada se složila da će osigurati više sredstava za povećanje javnog prijevoza kako bi se omogućilo sigurno putovanje u škole.
Ako je učenik ili učitelj zaražen, epidemiolozi će odlučiti hoće li zatvoriti cijele škole, pojedinačne razrede ili nametnuti karantenu onima koji su izravno uključeni.
Nizozemska
Nizozemske osnovne i srednje škole počele su s nastavom u kolovozu. Ni učenici ni učitelji ne moraju nositi maske za lice. No, uvedeno je pravilo da ako je učenik zaražen, svi u njegovom kućanstvu moraju ostati kod kuće deset dana. Djeca starija od šest godina koja pokazuju simptome moraju ostati kod kuće i testirati se; mlađi učenici mogu pohađati školu i vrtić čak i s blagim simptomima prehlade, ali moraju ostati kod kuće ako imaju vrućicu.
Norveška
Djeca ne trebaju nositi maske za lice, a školsko vrijeme ostaje uglavnom nepromijenjeno. Razredi se pokušavaju odvojiti i ne miješaju se učenici iz različitih razreda. U pauzama je svakom razredu dodijeljeno različito područje na školskom igralištu. Vrijeme pauze za razrede također je različito. Djeca sa simptomima moraju ostati kod kuće i biti testirana na COVID infekciju. U vrtiće djeca mogu dolaziti čak i ako su šmrkava, ali ako su simptomi ozbiljniji, moraju ostati kod kuće.
Poljska
Škole su se ponovno otvorile 1. rujna. Maske za lice nisu obvezne na nastavi. Ravnatelji sami odlučuju o upotrebi maski u zajedničkim prostorijama. Odbijeni su zahtjevi nekih škola i općina za odgodom ponovnog otvaranja škola. U osnovnim i srednjim školama u gradovima poput Varšave gužva je, a neki nastavnici kažu da će biti nemoguće poštivati pravila socijalnog distanciranja. No, ibitelji koje odbiju poslati djecu u školu mogu se suočiti s novčanom kaznom do 10.000 zlota (16 938 kuna).
Rusija
Škole su se otvorile 1. rujna. Vrijeme predavanja i odmori podijeljeni ovisno o pojedinom razredu kako bi se spriječilo pretrpavanje zajedničkih prostorija. Provjere temperature rade se u školi. Djeci se preporučuje da nose maske, ali to nije obavezno. Od učitelja se očekuje da stalno nose maske, osim ako ne objašnjavaju gradivo ili stoje na sigurnoj udaljenosti od učenika.
Španjolska
Osnovna i srednja škola započinju akademsku godinu u svim regijama u prva tri tjedna rujna. Pohađanje škole je obavezno, kao i zaštitne maske za djecu u dobi od šest i više godina. Mora se poštivati socijalno distanciranje, osim među članovima istog razreda. Provjere temperature provode se svako jutro, u školi ili kod kuće.
Švedska
Švedske škole ostale su otvorene tijekom cijele pandemije, a nova školska godina započela je sredinom kolovoza nakon ljetne stanke. Lokalne vlasti odlučuju o načinu rješavanja mogućih epidemija, uključujući mogućnost zatvaranja pojedinih škola. Svaka je škola odgovorna za praćenje smjernica o socijalnom udaljavanju i higijeni. Maske nisu obvezne. Neke su škole promijenile vrijeme početka nastave kako bi se izbjegle gužve u javnom prijevozu.