Američki proizvođač lijekova Pfizer požalio se na povredu povjerljivosti podataka nakon što je belgijska političarka objavila cijene i broj doza cjepiva protiv covida 19 koje je vlada naručila, prenio je belgijski tisak. Belgijska državna tajnica Eva De Bleeker na Twitteru je objavila tablicu s brojem doza i cijenom po dozi cjepiva, nakon 30-satne rasprave o proračunu u parlamentu. Naknadno je izbrisala svoj tweet.
Pfizer i njegov njemački partner BioNTech, čije su cjepivo protiv covida 19 zapadni regulatori prvo odobrili, nalaze se u skupini dobavljača cjepiva za Europsku uniju, uključujući Belgiju. Glasnogovornica američkog proizvođača lijekova za zemlje Beneluxa Elisabeth Schraepen rekla je za belgijski dnevnik Le Soir da objava detalja predstavlja kršenje poslovne tajne.
"Te su cijene u ugovoru s Europskom komisijom pokrivene klauzulom o povjerljivosti", rekla je Schraepen.
Tablica koju je nakratko objavila De Bleeker pokazuje da je belgijska vlada platila 12 eura po dozi i da je kupila oko pet milijuna doza cjepiva Pfizer/BioNTechovog cjepiva.
Upućeni su izvori za Reuters rekli da je EU pristao platiti 15,50 eura po dozi cjepiva Pfizer/BioNTecha. U belgijsku cijenu nisu uračunate stotine milijuna eura nepovratnih pologa koje je EU uplatio proizvođačima kako bi osigurao cjepiva, objasnio je jedan dužnosnik EU-a za Reuters.
Vlade zemalja EU-a plaćaju ostatak iznosa kada naruče svoje doze.
"Ne možemo ništa reći o ovom slučaju, sve u vezi sa cjepivima i cijenama pokriveno je klauzulama o povjerljivosti, u interesu društva i u interesu pregovora koji se vode", rekao je na brifingu u petak novinarima glasnogovornik Europske komisije. Glavna udruga belgijskih proizvođača lijekova objavila je da curenje informacija smatra "ozbiljnim kršenjem klauzule o povjerljivosti" koje šteti vladi.
Europska agencija za lijekove priopćila je da će se odbor stručnjaka sastati 21. prosinca kako bi analizirao cjepivo Pfizer/BioNTecha, a cijepljenje bi u EU moglo započeti 27. prosinca.