U šokantnom videozapisu koji se proširio društvenim medijima prošli tjedan, moglo se vidjeti desetke tijela koja su umotana u crne plastične vrećice kako se nižu uz zidove oronulog podruma u bolnici u Barnaulu, glavnom gradu Republike Altaj u Sibiru.
"Preminuli pacijenti oboljeli od Covid-19 bili su uskladišteni u podrumu bolnice zbog nedostatka patologa i povećanog broja zaraza i smrtnih slučajeva od koronavirusa", priopćilo je u četvrtak Ministarstvo zdravstva u regiji, potvrđujući autentičnost uznemirujućih snimaka, prenosi The Moscow Times.
Ruski zdravstveni nadzornik Rospotrebnadzor u subotu je zazvonio na dodatnu uzbunu, rekavši da se regija približava "talijanskom scenariju", misleći na Sjevernu Italiju, jedno od najteže pogođenih područja na svijetu epidijom koronavirusa.
Problematična situacija u regijama
Republika Altaj, kao i mnoge druge ruske regije, bilježi rekordan porast zaraženih i smrtnih slučajeva Covid-19, dok se zemlja suočava s drugim valom koronavirusa. Za razliku od prvog vala, manje od 30% svih slučajeva koronavirusa nalazi se u Moskvi. Glavni grad Rusije je do sada uspio izbjeći nedostatak bolničkog osoblja i kreveta do kojega je nakratko došlo tijekom proljeća ove godine.
Dvoje liječnika koji rade u bolnicama u gradu rekli su za The Moscow Times da su moskovske vlasti nedavno rezervirale pet velikih bolnica u cijelom gradu za pacijente Covid-19 kako bi olakšale pritisak na ostale zdravstvene ustanove.
Situacija u regijama vrlo je različita, rekao je Vasilij Vlassov, epidemiolog na Višoj ekonomskoj školi u Moskvi. Vlassov je rekao da, iako se nagli porast infekcija može djelomično objasniti poboljšanim testiranjem, u Rusiji postoji "neporeciv" porast broja oboljelih. "I kao što to obično biva, regije nemaju iste resurse kao Moskva i Sankt Peterburg. I tijekom ljeta zapravo uopćeni nisu imali predah od virusa."
Posljedice umanjivanje opasnosti
Vlassov vjeruje da zemlja sada plaća cijenu za vladin nagli prestanak karantene u svibnju i kasniju retoriku koja je "umanjivala" opasnost virusa. “Ljudima se svakodnevno govorilo da je virus poražen i da se život vraća u normalu. Polako, ali sigurno se ponovno vratio. Ovaj put, virus ima širi doseg u svim dobnim skupinama i društvenim klasama”, rekao je Vlassov dodajući kako je sada teže nagovarati Ruse na mjere opreza, iako su se u proljeće bojali virusa.
Liječnici koji rade u bolnicama širom ruskih regija opisali su ozbiljan nedostatak bolničkih kreveta i medicinskog osoblja. Mnogi su izrazili frustraciju što se ponavljaju greške napravljene tijekom prve proljetne krize i što vlasti nisu iskoristile ljetni predah za adekvatnu pripremu. "Znali smo da dolazi, ali ipak smo zatečeni", rekao je Aleksej, kirurg koji radi u Infektivnoj bolnici u Elisti, glavnom gradu republike Kalmikije. Odbio je dati svoje prezime.
Kalmikija, siromašna budistička regija u blizini Kaspijskog mora, trenutno ima najveću stopu zaraza po glavi stanovnika u Rusiji. Aleksej je rekao da bolnica nema dovoljno kreveta i da je prisiljen odbiti pacijente koji još nisu u kritičnom stanju. Studija novina Kommersant otkrila je da regije Novosibirsk i Altaj također ostaju bez kreveta za pacijente oboljelih od Covid-19.
'U paklu smo'
Kao što je bio slučaj tijekom prvog vala, bolnice su prisiljene provoditi karantenu ili se zatvoriti, jer su liječnici koji nemaju odgovarajuću zaštitnu opremu zaraženi virusom.
20. listopada medicinsko osoblje u četiri bolnice, koje su liječile pacijente oboljele od Covid-19 u regiji Ural Kurgan, poslalo je pismo ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu tražeći da se ruski vojni liječnici pošalju u regiju jer „inače će ljudi početi umirati na našim ulicama".
"U paklu smo... Ogromna nekontrolirana epidemija je u našoj regiji", navodi se u pismu koje je imala priliku vidjeti BBC Rusija. U pismu su liječnici rekli da se lokalni zdravstveni sustav "urušio" i da nemaju dovoljno medicinskog osoblja jer su mnogi oboljeli.
Otkazi medicinskih radnika
U drugim su regijama prezaposleni medicinski radnici masovno davaju otkaze, a neki su rekli da nisu dobili obećane novčane naknade za liječenje virusnih bolesnika. U Središnjoj kliničkoj bolnici u Jekaterinburgu, četvrtom najvećem ruskom gradu, oko 80 zaposlenika napustilo je posao od početka koronavirusne krize, izvijestila je Novaja Gazeta.
"Liječnici su zabrinuti da će se ovdje dogoditi ono što se dogodilo u Dagestanu", rekla je Natalia, medicinska sestra u regionalnoj bolnici Ust-Kansky, ruralnom altajskom gradu s oko 15.000 stanovnika. "Jedva smo zaštićeni."
Južna republika Dagestan bila je jedna od najteže pogođenih regija u svibnju epidemijom koronavirusa i potvrđeno je da je najmanje 40 tamošnjih liječnika umrlo od Covid-19.
Međutim, ovoga puta nisu samo regionalni gradovi pogođeni jače od Moskve. Manji gradovi i sela koja su prošli put bila zaštićena od virusa zbog svojih ruralnih lokacija također sada prijavljuju više slučajeva koronavirusa, javljaju lokalni mediji. „Ovo je logičan sljedeći korak virusa, što smo vidjeli u prethodnim pandemijama. Prvo pogađa velike gradove, a zatim se slijeva u manje zajednice”, rekao je Vlassov.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.