Do sada se u Njemačkoj svaki građanin jednom tjedno mogao besplatno testirati na koronavirus u nekoj od brojnih ljekarni, liječničkih ordinacija ili improviziranih centara za testiranje. Rezultat brzog antigenskog testa stizao je u roku od 20 ili 30 minuta, obično na mail. Sada vrijede nova pravila, piše Deutsche Welle.
Tko mora plaćati testiranje?
Od danas testiranje više nije besplatno, osim za djecu, trudnice, osobe koje se ne smiju cijepiti iz medicinskih razloga, kao i one koji su u karanteni preležali koronu, pa sada trebaju dobiti negativan nalaz.
Tek nedavno je Stalna komisija za cijepljenje preporučila cijepljenje trudnica i tinejdžera od 12 do 18 godina, pa će testovi za njih biti besplatni još do kraja godine, kako bi se svi imali priliku cijepiti.
Nada političara
Nada političara je da će plaćanje testova one neodlučne dodatno potaknuti na cijepljenje. Širom Njemačke je na snazi takozvano pravilo 3G koje znači da samo cijepljene osobe, oni koji su preboljeli covid ili svježe testirani smiju u zatvorene dijelove restorana, teretane, kina, na stadione i razne priredbe.
Ministar zdravstva Jens Spahn kaže da je ''prema poreznim obveznicima pošteno" ako država više ne plaća testiranje onima koji mogu, a ne žele primiti besplatno cjepivo. Do sada je za to izdvojeno oko 3,5 milijarde eura.
Odluka o cijeni testova bit će prepuštena tržištu. Centrala za zaštitu potrošača računa da će se cijene kretati između 18 i 40 eura za brzi antigenski test. PCR testovi ni do sada nisu bili besplatni, a njihove cijene se kreću između pedesetak i 250 eura.
Kritičari: Siromašni će ispaštati
Liječnički sindikat Marburger Bund upozorava: ''Plaćanje testiranja znači da će se ubuduće testirati manje ljudi sa simptomima. Ovo su otvorena vrata za novi upad virusa", kaže Susanne Johna, koja predvodi taj sindikat.
Zaštitnici pacijenata se boje da će se ovako otežati i smanjiti posjeti bližnjima u bolnicama i domovima za stare i nemoćne. Neki su pak ukazali na to da će imućni građani skeptični prema cjepivima bez problema moći platiti testiranje, dok će siromašni neusporedivo više ispaštati.
Institut Robert Koch je proveo anketu i prošli tjedan objavio da je potpuno cijepljeno 80 posto punoljetnih građana, dok je 84 posto primilo barem jednu dozu cjepiva. To je za pet posto više nego kod službene statistike. Stručnjaci vjeruju da je istina negdje na sredini.