Na crnom tržištu maslac postiže basnoslovne cijene, pa se na internetu za kilogram traži između 20 i 60 eura.
Više je razloga za nestašicu: s jedne strane, potrošnja maslaca u Norveškoj stalno raste, a s druge strane, zbog lošijih vremenskih prilika ove godine krave su davale manje mlijeka pa je zbog toga smanjena i proizvodnja mliječnih proizvoda, piše Deutsche Welle.
Carine za uvoz previsoke
Mnogi glavnim krivcem za nestašicu smatraju zadružno poduzeće Tine, koje je glavni proizvođač mlječnih proizvoda u Norveškoj i svojevrsni regulator tržišta po nalogu države. Predstavnik te tvrtke izrazio je žaljenje zbog problema u opskrbi te priznao da su potrebe ove godine pogrešno procijenjene.
Ipak, jedan od krivaca je i država, odnosno njezina politika zaštite domaće mliječne industrije. U Norveškoj su na snazi vrlo visoke carine za uvoz iz inozemstva, te je Vlada sada te carine za razdoblje do ožujka iduće godine snizila za čak 80 posto. Privremeno su ukinuli i kvote za mlijeko koje su bile uvedene kako bi se spriječila pretjerana proizvodnja. No, unatoč svim poduzetim mjerama, problem opskrbe maslacom neće se uspjeti riješiti prije Božića, te stručnjaci smirenje situacije predviđaju na tržištu tek u siječnju.
Inače, i susjedna Švedska je ove godine imala problema u opskrbi maslacem, ali ga je riješila uvozom iz drugih dijelova Europske unije. To za Norvešku, koja nije članica EU-a, nije tako lako.