Bajkoviti Oberwil-Lieli, petnaestak kilometara udaljen od Züricha, slovi kao najbogatije selo na svijetu jer među 2.200 njegovih žitelja čak je 300 milijunaša. U želji da sačuvaju svoj dekadentni spokoj, spremni su platiti izbjeglicama iz Sirije i drugih ratnih područja da ne dolaze k njima.
Na referendumu odbili primiti izbjeglice
Švicarska bi, naime, prema sustavu kvota, trebala primiti čak 50 tisuća izbjeglica, a plan predviđa da ih deset bude smješteno u Oberwil-Lieliju. Međutim, stanovnici sela na referendumu održanom početkom svibnja izglasali su s 52 naspram 48 posto da ih ne žele primiti.
"Radi se o tome da ih ne želimo ovdje. Čitav život smo naporno radili i imamo divno selo koje ne želimo upropastiti. Ne možemo primiti izbjeglice jer se oni ovdje naprosto ne bi uklopili", izjavio je jedan od žitelja najbogatijeg sela na svijetu.
"Ako ih udomimo poslat ćemo krivu poruku"
Selo je doista idilično i uređeno do najsitnijeg detalja. Prometa u njemu gotovo nema, nulta je stopa kriminala, a cijene pojedinih kuća premašuju milijun funti. Načelnik mjesta Andreas Glarner zdušno podržava stav većine žitelja izražen na referendumu, a optužbe za rasizam odlučno odbija.
"Odbijanje tog prijedloga zapravo je bio prosvjed protiv olduke koju nam je nametnula vlada. Slažem se da je izbjeglicama potrebna pomoć, ali bolje bi bilo pomoći im gradnjom kampova koji su blizu njihove kuće. Možemo im pomoći tako da im pošaljemo novac, no ako ih ovdje udomimo, poslat ćemo pogrešnu poruku. I drugi će tada krenuti njihovim putem, stavljajući živote na kocku. Osim toga, oni ne govore naš jezik. Njihova djeca morat će ići u naše škole, što znači da će biti potrebno obratiti posebnu pažnju na njih", kazao je načelnik Glarner, inače član desničarske stranke SVP.
Nije im problem platiti kaznu
Njegovi stavovi naišli su i na kritike pa se pojavila i videoigrica u kojoj animirani načelnik Glarner 'čisti' teren od izbjeglica bacajući im novce.
Nakon što su na referendumu donijeli odluku da ne žele izbjeglice u svome selu, Oberwil-Lieli morat će platiti kaznu u iznosu od 206.000 švicarskih franaka godišnje.
To im vjerojatno neće teško pasti, jer proračun ovog seoceta težak je čak 5 milijuna švicarskih franaka, a Glarner i njegovi istomišljenici spremni su dati čak i više samo da im stranci ne dođu u selo.