Britanski helikopteri Apache i francuski helikopteri Gazelle protekloga su vikenda prvi put djelovali na bojišnici u Libiji, čime je sukob između Moamera Gadafija s jedne i međunarodne zajednice s druge strane dobio posve novu dimenziju. Te leteće topovnjače američke proizvodnje jedno su od najubojitijih oružja koje postoji, a najčešće služe za 'čišćenje' terena i pripremu prolaska tenkovima i pješaštvu.
''Uvođenjem Apachea NATO je samo korak od kopnene intervencije u Libiji'', izjavio je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Ivanov komentirajući vijest o prvom udaru letećih topovnjača u Libiji.
Napadi Apachea drukčiji su od onih svih ostalih letjelica koje već mjesecima tutnje nad Libijom zbog izrazite preciznosti i jačine uništenja. Dok lovci i bombarderi najčešće ne lete na visinama ispod 4.500 metara, ovi se helikopteri privlače ciljevima na samo stotinjak metara udaljenosti i gotovo iz iste ravnine ispaljuju projektile Hellfire ili kišu zrna iz 30-milimetarskog topa Gatling.
Nove dimenzija ratovanja u Libiji
Ovi jurišni helikopteri koji su svoje vatreno krštenje imali u Panami i prvoj Pustinjskoj oluji među najsuvremenijim su oružjima današnjice, a svoju preciznost i moć pokazali su već u prvom napadu u Panami, kada je kroz dva odabrana prozora na sjedište generala Noriege 'ubacio' po jedan projektil Hellfire s udaljenosti od 4 kilometra.
''Uporaba Apachea daje snagama NATO-a u Libiji novu dimenziju. Očito sadašnja strategija raketiranja ne prolazi, pa su na bojišnicu uvedeni i ovi helikopteri. Onome tko ne poznaje vojnu tehniku može se činiti da je riječ samo o još jednom tipu letjelice nad Libijom, ali vara se. Apachei bi mogli preokrenuti sadašnju pat-poziciju'', kazao je vojni analitičar Mark Grishon.
Vezani članak:
arti-201105240382006