U Libiji poginuo nesuđeni oskarovac

U srijedu su u artiljerijskoj vatri u libijskom gradu Misrati poginula dva zapadna fotoreportera, Tim Hetherington i Chris Hondros.

21.4.2011.
11:29
VOYO logo

Hondros je pak bio nominiran za nagradu Pulitzer, a u posljednjem desetljeću je prošao brojna ratišta. Godine 2006. nagrađen je prestižnom nagradom Robert Capa Gold Medal za pokazanu hrabrost i predanost radu u Iraku.

Kako prenose svi svjetski mediji, uz Tima Hetheringtona i Amerikanca Chrisa Hondrosa iz agencije Getty , ranjeni su i britanski fotoreporter Guy Martin te novinar Michael Christopher.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četvorica novinara bila su u grupi u glavnoj ulici Misrate, poprištu najžešćih borbi između pobunjenika i snaga lojalnih libijskom vođi Moameru Gadafiju. U artiljerijskoj vatri s njima je poginulo još sedmero civila i jedan liječnik iz Ukrajine.

Britanci u Libiju poslali naoružane 'savjetnike'

U međuvremenu se saznaje da je Velika Britanija poslala libijskim pobunjenicima tim vojnih 'savjetnika', iskusnih, visokorangiranih časnika predvođenih neimenovanim potpukovnikom specijalnih postrojbi, iako rezolucija UN-a izričito zabranjuje slanje bilo kakvih vojnih snaga na tlo Libije. 'Savjetnici' su već stigli u Bengazi, a njihov je zadatak poučiti pobunjeničke snage osnovama ratovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Chris Hondros

"Skupina će pobunjenicima savjetovati na koji način poboljšati organizacijsku strukturu, komunikacije i logistiku", kaže britanski ministar vanjskih poslova William Hague.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Scenarij identičan onom u Vijetnamu

Prema tvrdnjama službenog Londona, 'savjetnici' neće pobunjenicima pomagati u razvijanju vojne taktike ili planiranju napada na lojalističke snage, no u to malo tko vjeruje. Pogotovo kada se zna da je scenarij koji se sada odvija u Libiji gotovo identičan onom otprije pedesetak godina, kada su u Vijetnam prvi stigli američki 'vojni savjetnici' koji su vojsci južnog Vijetnama trebali pomoći u 'razvoju komunikacijskog sustava, organizacijske strukture i logistike'. Nekoliko godina potom, u Vijetnamu je bilo gotovo pola milijuna američkih vojnika koji su svakodnevno krvarili u džunglama u sukobima s Vietkongom.

Kao i prije pola stoljeća, 'instruktori' koji sada dolaze u Benghazi neće nositi uniforme, već civilnu odoru, a bit će naoružani skrivenim ručnim oružjem. U Libiji će ostati najmanje pola godine, a izravni im je zapovjednik Christopher Prentice, britanski veleposlanik u Italiji koji se već neko vrijeme nalazi u Bengaziju. Taj diplomat, naime, sve manje pozornosti posvećuje Rimu, a sve više preuzima ulogu glavne veze Velike Britanije s Nacionalnim vijećem. Kako bi njemu i njegovu timu 'savjetnika' posao bio što lakši, Britanija je dodatno ojačala svoje snage na obližnjem Cipru sa 600 kraljevskih marinaca koji su na otoku radi 'vježbe amfibijskog desanta'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201104120777006 arti-201104110022006

Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo