U članku 'U Japanu se odvija veliki ekonomski eksperiment' kojeg je objavio Business Insider, objašnjava se kako je Abeov plan još jedan veliki test Kejnzijanske teorije.
"Zaustavit ćemo ovo skupljanje i nastojati izgraditi jaču ekonomiju u kojoj zarada i prihodi mogu rasti. Zato vlada mora prvo poduzeti inicijativu i kreirati potražnju, i tako potaknuti cijelu ekonomiju", kazao je konzervativni premijer Abe, koji je na dužnost stupio 26. prosinca 2012. godine.
Najveće državno trošenje u japanskoj povijesti
Po Abeovom planu, oko 10,300 milijarda jena ili oko 90 milijarda eura potrošit će se na javne radove i migracijske programe, na subvencije kompanijama koje ulažu u nove tehnologije i na financijsku pomoć malim kompanijama. Ostatak od oko 3.800 milijardi jena ili oko 35 milijarda eura država će uložiti u obnovu dijelova države koji su pogođeni potresom, tsunamijem i nuklearnom katastrofom 11. ožujka 2011. godine.
Abe je naglasio da je ovo najveće državno trošenje u japanskoj povijesti. Ako plan uspije, otvorit će se oko 600.000 novih radnih mjesta i ostvariti gospodarski rast od dva postotna boda u idućoj proračunskoj godini.