Dva najveća svjetska pružatelja satelitskih usluga - francuski Eutelsat i luksemburški SES - prenose ruske kanale koji šalju dezinformacije i sadržaj pun mržnje o ratu u Ukrajini u desetke milijuna domova u Rusiji, Africi, Indiji i na Bliskom istoku. Tako u svojoj borbi protiv ruske propagande Europi najveći problem predstavljaju - vlastiti pružatelji satelitskih usluga.
Eutelsat — čiji je najveći suvlasnik francuska država — do sada nije uspio riješiti situaciju, tvrdeći da je samo prodavao “neutralnu” infrastrukturu ruskim emiterima i da nije imao pravne osnove izbaciti ih sa svojih satelita. SES je u međuvremenu rekao da je kontinuirano tražio od svojih afričkih i indijskih korisnika emitiranja da zatvore RT, stanicu koju podržava Kremlj i koja je pod sankcijama EU-a.
Televizijske kuće plaćaju satelitskim pružateljima usluga korištenje njihove infrastrukture. Satelitske tvrtke ograničene su u svojoj mogućnosti uklanjanja određenih kanala iz paketa svojih korisnika emitiranja. Mogli bi, međutim, prestati prodavati svoje usluge korisnicima emitiranja koji ne poštuju sankcije EU-a.
Aktivisti u akciji
Europski političari i aktivisti sada pojačavaju svoju ofenzivu kako bi satelitske pružatelje usluga doveli u red. "Definitivno moramo pojačati borbu protiv ruske propagande i riješiti nedostatke u zakonu u sklopu našeg kontinuiranog rada na novim sankcijama", rekla je potpredsjednica Europske komisije Věra Jourová za Politico.
Gotovo 40 članova Europskog parlamenta pozvalo je ovoga mjeseca na sankcije kako bi se zaustavilo emitiranje ruskih TV i radio postaja koje šire neistine o ratu u Ukrajini. "Eutelsat doprinosi raspirivanju potpore ruske javnosti Putinovom ratu i onemogućuje im pristup neovisnim izvorima vijesti", rekao je estonski član Europskog parlamenta i bivši potpredsjednik EU komisije Andrus Ansip.
Aktivističke skupine također su se obratile sudu, optužujući satelitske pružatelje usluga za neaktivnost. Nevladina organizacija Reporteri bez granica tužila je prošlog tjedna francuski regulator medija Arcom pred najvišim upravnim sudom u zemlji zbog njegove odluke da Eutelsatu dopusti emitiranje tri kanala pod državnom kontrolom: Rossiya 1, Perviy Kanal i NTV.
Ruska propaganda
Dok su se zemlje Europske unije usredotočile na goruća pitanja poput energije, zemlje poput Poljske i baltičkih država zalažu se za sankcije protiv ruskih medija u budućem paketu. Uspjeli su to pitanje staviti na dnevni red sastanka Vijeća europskih ministara kulture 29. studenog. “Države članice su podijeljene, ali mogle bi se složiti s tom idejom”, rekao je diplomat EU-a iz druge zemlje.
Treći najveći satelitski operater na svijetu po prihodima, Eutelsat ima dva ruska pay-TV paketa, Trikolor i NTV Plus, koji emitiraju desetke kanala na ruskom jeziku koje podržava Kremlj. Eutelsat također zasebno emitira RT Arabic u Europi, Africi i na Bliskom istoku. RT Arabic nije pod sankcijama EU-a.
Najveći svjetski pružatelj satelitskih usluga, tvrtka SES sa sjedištem u Luksemburgu, dopustila je dvjema korisnicima u Južnoj Africi i Indiji emitiranje odobrenog kanala RT English, prethodno poznatog kao Russia Today, putem svojih satelita. Neki od tih medija šire neistine i mržnju, a aktivisti i neki političari kažu da je moralna odgovornost europskih satelita da ih isključe. Drugi, poput RT English, pod sankcijama su, što znači da tvrtkama sa sjedištem u EU-u nije dopušteno emitirati ih u inozemstvu.
Glavobolje medijskih regulatora
Eutelsat se branio kao neutralni pružatelj infrastrukture. "Nije na nama da donesemo odluku o prestanku emitiranja nekih kanala", rekla je Anita Baltagi, direktorica komunikacija za Eutelsat. "Ovo nije odgovornost koja se može dati privatnoj tvrtki."
SES je rekao da je kontinuirano tražio od svojih južnoafričkih i indijskih korisnika da izbace RT iz svojih TV paketa, ali "nije u mogućnosti ukloniti te kanale bez utjecaja na desetke legitimnih kanala koji nisu podložni sankcijama", rekao je glasnogovornik SES-a. "Takva akcija vjerojatno bi imala neželjene pravne i geopolitičke posljedice."
Francuski Arcom može u teoriji zatražiti od Eutelsata da prestane emitirati kanal, rekao je glasnogovornik. Ipak, također je rekao da ne može narediti Eutelsatu da zabrani Rossiya 1, Perviy Kanal i NTV jer nije imao pravnu osnovu i kanali su se uglavnom emitirali u Rusiji, odluku koju su Reporteri bez granica osporili na sudu. Što se tiče SES-a, glasnogovornik luksemburških vlasti za satelite rekao je da je u bliskom kontaktu sa SES-om i da se "može osloniti" na proaktivnu suradnju te tvrtke.
Ukrajina: 'Ruska propaganda u Uniji mora biti potpuno zabranjena'
"Komisija je spremna razmotriti daljnje akcije protiv ruskih propagandnih kanala", rekao je glasnogovornik Komisije. Dodao je da je također ključno da nacionalna medijska regulatorna tijela provedu postojeće sankcije.
Nejasno je kakav bi oblik mogle imati potencijalne nove sankcije i može li ih dovoljno zemalja podržati. EU je posljednjih mjeseci zabranio nekoliko ruskih kanala zbog širenja dezinformacija. Eutelsat je ove godine u javnom dokumentu upozorio svoje dioničare da bi daljnje pooštravanje sankcija protiv ruskih subjekata, onemogućavajući poslovanje s ruskim klijentima, moglo imati "značajan negativan utjecaj" na financije grupe. Gotovo sedam posto ukupnog prihoda grupe dolazi od ruskih kupaca emitiranja.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba prošloga je tjedna upozorio da je poticanje na genocid na ruskoj državnoj TV "u punom jeku". "Ruska državna propaganda u EU-u i drugdje mora biti u potpunosti zabranjena", rekao je.