SDP-OVCI HITNO REAGIRALI / U BiH politička oporba žestoko protiv Pelješkog mosta: 'To je narušavanje našeg suvereniteta, hitno zaustavite gradnju'

Izetbegović: 'Pelješki most ne može se graditi prije definiranja granice'

23.4.2018.
19:35
VOYO logo

Oporbene stranke u Bosni i Hercegovini optužile su u ponedjeljak vladajuće strukture u toj zemlji a posebice dužnosnike iz Stranke demokratske akcije (SDA) zbog izostanka reagiranja na potpisivanje ugovora o početku gradnje Pelješkog mosta te su zatražili intervenciju kod Europske komisije kako bi se zaustavila provedba tog projekta kojega smatraju štetnim po interesu BiH.

Iz najveće oporbene stranke Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH) na vijest o potpisivanju ugovora o gradnji Pelješkog mosta reagirali su pozivom Predsjedništvu BiH i Vijeću ministara da bez ikakve odgode zatraže od Europske komisije obustavu financiranja ovog projekta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Očigledno je da se radi o povredi suvereniteta BiH koja se ne može i ne smije tolerirati", stoji u izjavi dostavljenoj medijima iz središnjice SDP-a u Sarajevu.

Iz ove su stranke pozvali predsjedatelja Predsjedništva BiH i čelnika SDA Bakira Izetbegovića te predsjedatelja Vijeća ministara Denisa Zvizdića da javnosti kažu što kane poduzeti "protiv jednostranih poteza vlasti Hrvatske kojima se narušava suverenitet BiH i njeni dugoročni interesi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U SDP-u drže kako u Hrvatskoj nema nikakve spremnosti za dogovor o ovom pitanju koje opterećuje odnose dvije zemlje pa se tako sada moraju ponašati i u BiH.

"Ukoliko Zvidić i Izetbegović to ne smiju ili ne znaju napraviti, neka se povuku sa svojih pozicija jer interesi BiH ne smiju biti talac bilo čijeg kukavičluka ili nesposobnosti", stoji u izjavi iz SDP-a BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIŠE:

>> VIDEO Butković za RTL Danas: 'Ovo je velika prilika za hrvatski građevinski sektor i brodogradilišta!'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>> Potpisan ugovor o izgradnji Pelješkog mosta: 'Za tri godine vozit ćemo se jednim od najljepših mostova u Europi'

Pelješki je most očigledno postao još jednom temom u odavno započetoj predizbornoj kampanji u BiH pa su se tako odmah oglasili i iz Demokratske fronte (DF) na čijem je čelu Željko Komšić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednik te stranke Damir Bećirović nazvao je to "nezakonitim činom i uzurpacijom" dijela teritorija BiH odnosno o njezina mora.

"Raznim manipulacijama činovnika HDZ u obje države došlo se do ovoga", kazao je Bećirović za televiziju N1 pozvavši državni vrh da odmah regaira i za početak pošalje prosvjednu notu Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očitovao se i Nezavisni blok, novoutemeljena stranka koja ima pretenzije privući značajan dio bošnjačkog političkog tijela a čine je uglavnom bivši članovi SDA.

Predsjednik Nezavisnog bloka i aktualni zastupnik u Zastupničkom domu parlmenta BiH Senad Šepić izjavio je kako je potpisivanje ugovora o gradnji Pelješkog mosta "izravni napad na suverenitet i ugled države Bosne i Hercegovine koja je tim činom izgubila ne samo izlaz na otvoreno more već i dostojanstvo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"I dok Hrvatska danas slavi projekt vrijedan oko 526 milijuna eura, BiH je izgubila suverenitet i otvoreno more. Hrvatske vlasti danas su s Kinezima potpisale kapitulaciju BiH koju nitko nije zaštitio na temeljima Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora", kazao je Šepić.

Unutar BiH zapravo nema suglasnosti o odnosu prema projektu Pelješkog mosta no bošnjačka strana inzistira na tome kako je prije gradnje moralo biti riješeno pitanje razgraničenja na moru odnosno u Neumskom zaljevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izetbegović: 'Pelješki most ne može se graditi prije definiranja granice'

Vlasti države Bosne i Hercegovine protive se gradnji Pelješkog mosta prije rješevanja graničnog pitanja s Hrvatskom i to je nepromijenjeno stajalište već više od deset godina, stoji u izjavi koja je u povodu potpisivanje ugovora o početku gradnje Pelješkog mosta u ponedjeljak dostavljena medijima iz ureda predsjedatelja Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.

U izjavi stoji kako je Predsjedništvo BiH 2007. godine usvojilo zaključak i službeno zatražilo od Hrvatske da zaustavi gradnju Pelješkog mosta dok se ne riješi otvoreno pitanje vezano za identifikaciju morske granične crte i pristupa BiH otvorenome moru što je pravo koje joj pripada Konvencijom Ujedinjenih naroda o pravu mora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navedeno je kako je Hrvatska o tome  u nekoliko navrata službeno obaviještena, uz ostalo i pismom iz 2009. tadašnjeg predsjedatelja Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića. To stajalište je potvrdio prošle godine Zastupnički dom parlamenta BiH tražeći od Vijeća ministara BiH da Hrvatskoj uputi notu i zatraži da se obustave sve aktivnosti na izgradnji mosta dok se ne postigne potpuna obostrana suglasnost.

Vlasti Hrvatske su također krajem prošle godine dobile pismo Europske komisije u kojem su eksplicitno upozorene da prije početka gradnje Pelješkog mosta moraju riješiti spor s Bosnom i Hercegovinom, navode iz Izetbegovićeva ureda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Unatoč svim upozorenjima Hrvatska je potpisivanjem ugovora o izgradnji mosta nastavila s implementacijom spornog projekta, a Bosna i Hercegovina će o tome obavijestiti o tome Europsku komisiju koja financira izgradnju mosta te poduzeti druge korake kako bi zaštitila svoje pravo koje joj pripada po Konvenciji UN-a o pravu mora", stoji u izjavi.

I SDA ocijenila nedopustitivm potpisivanje ugovora o izgradnji Pelješkog mosta

I vladajuća bošnjačka Stranka demokratske akcije (SDA) ocijenila je u priopćenju objavljenom u Sarajevu nedopustivim potpisivanje ugovora o gradnji Pelješkog mosta prije nego što su riješena otvorena granična pitanja između Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Upozorila je pritom da bi vlasti BiH ukoliko gradnja ipak počne mogle pokrenuti postupak protiv Hrvatske pred nekim od međunarodnih sudova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju iz SDA ističu kako je neprihvatljivo početi gradnju mosta "na štetu teritorijalnog integriteta i suvereniteta Bosne i Hercegovine".

"Prije početka gradnje mora se ratificirati ugovor o granici BiH i Hrvatske koji su 1999. potpisali tadašnji predsjednici BiH i Hrvatske Alija Izetbegović i Franjo Tuđman", stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U SDA drže kako BiH mora imati osiguran pristup otvorenome moru sukladno Međunarodnoj konvenciji o pravu mora.

Kako drže u najvećoj bošnjačkoj stranci, gradnja mosta bila bi zakonita i legalna tek kada BiH utvrdi da pristup otvorenom moru odgovara toj konvenciji i kada BiH na to da suglasnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz SDA su pozvali  Europsku komisiju da se aktivno uključi u rješavanje ovog pitanja. Ne dogodi li se to Bosna i Hercegovina će biti primorana putem međunarodnih sudova tražiti zaštitu svojih prava, dodali su.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo