Ove godine u Kini je, nakon liberalizacije prava kineskih obitelji na drugo dijete povećan natalitet, a to znači milijun rođene djece više nego prošle godine, izvijestili su u petak kineski mediji.
U tekućoj godini u najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu registrirano je 17,5 milijuna rođene djece, u odnosu na 16,55 milijuna tijekom 2015., što je povećanje od 5,7 posto, objavljeno je u listu Global Times.
Statistički podaci pokazuju da se na jednu ženu rađa 1,6 djece u odnosu na 1,54 prošle godine, prenosi list na engleskom jeziku, pozivajući se na podatke Nacionalnog povjerenstva za zdravlje i obiteljsko planiranje (CNSPF).
Suočena sa starenjem stanovništva, Kina je u prošlih nekoliko godina odustala od politike jednog djeteta uvedene krajem sedamdesetih godina prošlog stoljeća.
No ograničenje nije bilo u potpunosti ukinuto i od 2013. na drugo dijete pravo su imale samo obitelji u kojima je jedan od roditelja jedinac.
Takva je mogućnost od 1. siječnja 2016. ponuđena svim parovima, nakon odluke vladajuće Komunističke partije Kine najavljene prije dva mjeseca.
Krug izuzetih iz zakona kojim se Kinezima branilo da imaju više od jednog djeteta 2013. značajno se proširio. Dotad su tu mogućnost imali pripadnici nacionalnih manjina i stanovnici pojedinih ruralnih područja.
Upravo je strogo provođenje te politike dovelo do velikog debalansa između ženske i muške populacije jer su Kineskinje nerijetko prekidale trudnoću ukoliko je ultrazvuk pokazao da nose djevojčicu.
"Povećanje stope nataliteta posljedica je ublaženja strogih pravila koja su na snagu stupila 2013. U iduće dvije ili tri godine bit ćemo svjedoci novoga značajnijeg povećanja broja rođene djece u Kini, koje će biti izravno povezano s novom politikom", kazao je jedan stručnjak za Global Times.
List ne navodi kakav je omjer, kada je posrijedi rođenje drugog dijeteta, registriran tijekom 2016. No u nedavno objavljenom izvješću CNSPF-a procjenjuje se da povećanje iznosi oko 40 posto.
Zamjenik ravnatelja Povjerenstva Wang Peian smatra da će broj novorođenih u Kini kulminirati 2018. i iznositi 21,88 milijuna, prenosi CNSPF.
Peking bi želio da se stopa nataliteta do 2020. poveća na 1,8 djece po jednoj ženi, a stopa generacijske obnove trebala bi biti najmanje 2,05 djece po rodilji.
U Kini je krajem 2015. po službenim podacima živjelo 1,37 milijarda stanovnika. U toj je godini evidentiran i pad broja novorođenih za 320.000. Peking je početkom 2016. izvijestio da do 2020. godine očekuje porast broja stanovnika na 1,42 milijarde.