Prva skupina migranata koje Grčka vraća u Tursku sukladno sporazumu s Europskom unijom kako bi se zaustavio nekontrolirani priljev migranata i izbjeglica u Europu, iskrcala se u ponedjeljak ujutro u turskoj luci Dikili, izvijestile su svjetske novinske agencije.
Sve migrante, koji su nosili jednu ili dvije torbe, turski dužnosnici su otpratili do šatora u kojima se provodi registracija. Ondje su nazočni dužnosnici zaduženi za zdravstvo, sigurnost i imigraciju. Situacija je mirna, javlja dpa.
Ewa Moncure, glasnogovornica Frontexa, agencije zadužene za zaštitu vanjskih granica EU-a, izjavila je da su vraćeni uglavnom iz Pakistana i da ih je nekoliko iz Bangladeša te da nisu zatražili azil.
Prvi turski putnički brod sa 136 migranata isplovio je s grčkog otoka Lezbosa u 6.28 sati, a drugi s Kiosa ubrzo nakon toga.
Mala skupina prosvjednika na Lezbosu uzvikivala je "Sram vas bilo!" kada su migranti ukrcani u brod i razvila je plakat na kojemu je pisalo "Zaustavite deportacije".
"U brodu koji je isplovio s Lezbosa je 136 migranata. U drugom brodu, onome koji je krenuo s Kiosa je 66 migranata", rekao je glasnogovornik ureda grčke vlade zaduženog za migrantsku krizu Yorgos Kyritsis.
U brodovima su bili muškarci, a samo su dvojica od njih Sirijci koji su se dobrovoljno vratili u Tursku. Ostali su migranti iz Pakistana i sjevernoafričkih zemalja koji nemaju pravo na azil, dodao je.
Brod s Lezbosa uplovio je u luku Dikili u pratnji dva turska plovila obalne straže i policijskog helikoptera, javlja Reuters.
U ponedjeljak se ne očekuju novi brodovi s migrantima, rekla je glasnogovornica policije. "Prvo treba obraditi zahtjeve za azilom", kazala je ona novinarima na Lezbosu i dodala da su za to potrebni dodatni stručnjaci za azil iz drugih zemalja EU-a.
U skladu sa sporazumom koji su Ankara i Bruxelles potpisali prošlog mjeseca, migranti koji su doputovali u Grčku nakon 20. ožujka, a koji ne zatraže azil ili ne ispunjavaju uvjete za azil bit će vraćeni u Tursku.
Za svakog migranta vraćenog u Tursku, EU će preuzeti jednog sirijskog izbjeglicu izravno iz Turske.
Amnesty international nazvao je ovaj sporazum "povijesnim udarcem za ljudska prava" i šalje svoje promatrače na Lezbos i Kios.
Njemačka primila prve Sirijce iz Turske
Prva skupina izbjeglica iz Turske stigla je zrakoplovom u njemačku zračnu luku u Hanoveru sukladno sporazumu između Europske unije i Ankare kako bi se zaustavio nekontrolirani priljev izbjeglica, objavila je njemačka policija u ponedjeljak.
Šesnaest migranata, koliko je i bilo najavljeno, redovnim je letom iz Istanbula stiglo u Hanover na sjeveru Njemačke tijekom jutra, rekao je glasnogovornik savezne policije.
Iduća skupina od 18 izbjeglica trebala bi oko podneva sletjeti u istu zračnu luku.
Izbjeglice će odmah autobusom biti prevezene do prihvatnog centra Friedland blizu Goettingena, 140 kilometara od Hanovera.
Sirijski izbjeglice sletjeli su zrakoplovom turske kompanije Turkish Airlines iz Istanbula i zapravo se radi od "tri sirijske obitelji", objavio je savezni ured. U skupini je petero djece, prenose agencije.
Njemačka, koja je inicirala plan sporazuma EU-Turska kako bi se zaustavio nekontroliran priljev migranta u Europu, rekla je tijekom vikenda da će i druge europske zemlje početi od ponedjeljka prihvaćati sirijske izbjeglice.
Ugovor potpisan 18. ožujka radi zaustavljanja vala koji je lani u Europsku uniju doveo više od milijun migranata, a ove godine još 150.000 u Grčku, stupio je na snagu u ponedjeljak 4. travnja. Po tom ugovoru će se za svakog vraćenog Sirijca, iz Turske u EU premjestiti jedan Sirijac, a najviše 72.000 ljudi.