LJETOVANJE KAO LUKSUZ? /

Mnogi si ne mogu priuštiti odmor, a i sve je više odredišta koja uopće ne želi 'siromašne' goste

Image
Foto: Damir Spehar/PIXSELL

Istraživanje sindikata pokazuje kako 28 % građana EU starijih od 16 godina zapravo nemaju novaca za tjedan dana odmora, a među građanima koji i inače jedva vežu kraj s krajem takvih je čak 59,5 %

4.8.2021.
16:09
Damir Spehar/PIXSELL
VOYO logo

Mada su u ovim ljetnim mjesecima plaže gotovo posvuda pune, oko 35 milijuna građana EU je previše siromašno da bi mogli otići na ljetovanje. A i sve je više odredišta koja uopće ne želi "siromašne" goste, piše Deutsche Welle.

Prema istraživanju Europske udruge sindikata koja okuplja 45 milijuna članova u 38 zemalja Europe, oko 35 milijuna Europljana nema novaca uopće si priuštiti barem tjedan dana ljetovanja. "Odmor ne smije biti nikakav luksuz samo za malobrojne", upozorava zamjenica glavnog tajnika Udruge, Esther Lynch.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dok su sad mnogi zaposleni na putu i uživaju slobodne dane s obitelji i prijateljima, milijuni građana ostaju bez toga jer su im primanja previše niska". Smatra kako i to pokazuje kako je blagostanje u Europi proteklog desetljeća poraslo, ali kako ono nipošto nije ravnomjerno raspoređeno.

Istraživanje sindikata pokazuje kako 28% građana EU starijih od 16 godina zapravo nemaju novaca za tjedan dana odmora, među građanima koji i inače jedva vežu kraj s krajem - dakle imaju prihode koji su niži od 60% nacionalnog prosjeka, takvih je čak 59,5%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NE POMAŽE IM NI IZVRSNA SEZONA /

Ugostiteljski sektor sporo oporavlja od koronakrize, stanje pogoršava i pad plaća

Image
NE POMAŽE IM NI IZVRSNA SEZONA /

Ugostiteljski sektor sporo oporavlja od koronakrize, stanje pogoršava i pad plaća

Provesti odmor na atraktivnoj lokaciji sve je skuplje

Naravno, sindikati u svom istraživanju ne raspolažu informacijom je li te siromašne osobe ipak idu na nekakav odmor, pogotovo kad se samo promatra njihov prihod. Jer tako ispada da si odmor najmanje mogu priuštiti zaposleni niskih primanja zemalja koje su često i same turistička odredišta: na prvom mjestu je tu Grčka gdje si 88,9% građana niskih primanja ne mogu priuštiti ljetovanje, slijede Rumunjska (86,8%), Hrvatska (84,7%) i Cipar (79,2%).

Vjerojatno je da će siromašniji stanovnici tih država ipak nekako "malo okusiti mora" kod rodbine i prijatelja i da će ih to doći jeftinije nego kad im predstoji put u inozemstvo iz nekih zemalja sjevera Europe. I to mada je Nijemcima njihov "Urlaub" nešto zbog čega su spremni mnogo toga žrtvovati: ništa, čak niti automobil nije veći prioritet nego ostaviti barem nešto novaca po strani kako bi se otišlo na ljetovanje.

Ali tu neće biti novaca na rasipanje - i tu je još jedan trend koji je sve prisutniji u turističkim odredištima: nitko više ne želi turiste koji nemaju novaca.

Španjolska još u doba Franca je vjerovala kako će joj masovni turizam donijeti blagostanje, ali makar je obala unakažena golemim betonskim hotelima, sad sve više regija traži način riješiti se gostiju koji su za male novce došli na odmor i jedva što troši dok je na odredištu. A provesti odmor na atraktivnoj lokaciji je sve skuplje - i definitivno previše skupo za goste plićeg džepa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo