Aleksandra Citoura zatvara za sobom vrata ureda u skladištu brodogradilišta Hellenic Shipyards. Ovdje su se nekad gradile podmornice ili popravljali kontejnerski brodovi. Ova je tvrtka u osamdesetima zapošljavala preko 6.000 radnika. No otkako je vlasnik i tajkun Stavros Niarkos u sukobu s vladom, brodogradilište je zatvoreno, piše Deutsche Welle.
Stopa nezaposlenosti 28 posto
38-godišnja Aleksandra sjedi u uredu po prvi put nakon dvije godine. No, to ne znači da će se nešto promijeniti u životu te majke troje djece. Naime ona, kao i još 1.000 radnika, među kojima je i njezin suprug, su zaposleni samo na papiru. Plaću nisu dobili već više od dvije godine. O otkazu i ne razmišljaju jer tko će ih primiti na posao na tržištu rada sa stopom nezaposlenosti od 28 posto.
"Vrlo je teško u mojim godinama pronaći novi posao", priča 51-godišnji suprug Niko. Socijalna zaštitna mreža je u Grčkoj, kaže, puna rupa. Novčana pomoć za stanovanje ili za kupnju namirnica se dijeli vrlo rijetko. Osiguranje za pomoć u slučaju nezaposlenosti u Grčkoj plaća rijetko koji poslodavac.
Preživljavaju u od danas do sutra
Kod tolikog broja nezaposlenih stoga nije ni čudo da, prema najnovijim podacima Grčkog ureda za statistiku, 35 posto građana Grčke živi ispod granice siromaštva. Više nego u bilo kojoj drugoj članici Europske unije. Stotine tisuća Grka preživljava od danas do sutra.
"Možemo samo pretpostaviti od čega: od ušteđevine, posuđuju novac od prijatelja ili rodbine. No prije ili kasnije dođe trenutak kada više ni tako ne mogu plaćati račune, bilo da se radi o režijama ili hipoteci", kaže Manos Macaganis, profesor ekonomije sa Sveučilišta u Ateni.
Žive od mirovine roditelja
Do te točke su Aleksandra i Niko već stigli. Žive od mirovine roditelja, kao i dvije trećine grčkih domaćinstava. Domaćinstva različitih generacija se spajaju, kuha se zajednički kako bi se uštedjelo. Tko ima roditelje na selu opskrbljuje se na taj način namirnicama.
"Ovako živi većina obitelji danas u Grčkoj. Bez bake i djeda više ništa ne funkcionira", rekla je baka Maria.
http://www.dw.de/borba-gr%C4%8Dkih-obitelji-za-pre%C5%BEivljavanje/a-17562805