BBC piše o pet stvari koje bi Trump u svome mandatu mogao okrenuti naglavačke.
Slobodna trgovina
Trumpova pobjeda najviše bi promjene mogla izazvati po pitanju slobodne trgovine. On je, naime, tijekom kampanje zaprijetio ukidanjem nekoliko postojećih trgovinskih sporazuma, uključujući Sjevernoamerički sporazum o slobodnoj trgovini (NAFTA) između SAD-a, Kanade i Meksika, a koji smatra krivim za gubitak radnih mjesta u SAD-u. Predložio je i povlačenje Sjedinjenih Država iz Svjetske trgovinske organizacije, a sklon je snažnom oporezivanju uvozne robe. Govorio je o uvođenju nameta od 45 posto na robu iz Kine, te 35 posto za robu iz Meksika, sve kako bi zadržao domaće tvrtke da ne sele pogone izvan granica SAD-a.
Klimatske promjene
Novoizabrani američki predsjednik rekao da će odbaciti Sporazum o klimatskim promjenama, postignut u prosincu prošle godine u Parizu, a koji je potpisalo više od 195 zemalja. U kampanji je rekao i da namjerava obustaviti sve uplate za UN-ove programe protiv globalnog zatopljenja. Niti jedna država ne može sama suspendirati sporazum iz Pariza, no ako bi se SAD povukao iz njega ili obustavio mjere koje je, u skladu s njim, u SAD-u pokrenuo Barack Obama, bio bi to značajan udarac borbi protiv globačlnog zatopljenja. Trump je također pozvao na veće crpljenje fosilnih goriva, manje propisa u vezi s tim i odobrenje za naftovod Keystone XL iz Kanade.
Zatvaranje granica
Svoju izbornu kampanju Trump je započeo obećanjem o podizanju zida duž američke granice s Meksikom te prisilnoj deportaciji 11 milijuna ilegalnih imigranata. U međuvremenu je ponešto omekšao stavove govoreći o 'milijunima kriminalaca' koji žive u SAD-u te o odgodi rješavanja pitanja onih koji borave u Sjedinjenim Državama bez valjanih dokumenata. Na kraju je inzistirao na tome da Meksiko plati gradnju zida, ali to nije spomenuo kada je posjetio tu zemlju. Govorio je i o potpunoj zabrani ulaska u zemlju muslimanima, da bi kasnije ublažio i taj stav rekavši da je to bila samo ideja. Umjesto toga govorio je o rigoroznim provjerama ljudi koji ulaze u SAD iz određenih zemalja, ne navodeći na koje je države pritom mislio.
NATO
Trump je kritzirao NATO kao zastarjelu organizaciju, a njene članice kao nezahvalne saveznike koji izvlače korist od američke darežljivosti. On smatra da si Sjedinjene Države više ne mogu priuštiti luksuz da štite zemlje u Europi i Aziji bez odgovarajuće naknade. Drugim riječima, spreman je povući američke snage pod okriljem NATO-a, osim ako im ne bude plaćeno da ostanu. On je time, zapravo, javno izrazio dugogodišnju američku zabrinutost zbog činjenice da se većina članica NATO-a ne drži dogovora da za obranu troše najmanje dva posto svog BDP-a.
Rusija
U kampanji je Trump govorio kako vjeruje da može ublažiti napetosti s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, hvaleći ga pritom kao snažnog vođu s kojim bi volio imati dobar odnos. Čak je suzdržano najavio i mogućnost zajedničke borbe s Rusijom protiv Islamske države. U svakom slučaju, Trump bi mogao dobiti mnogo više Putinovog uvažavanja nego što su ga imali Hillary Clinton i predsjednik Obama.