TRUMP ODBIO NAĆI SE S MADUROM, RAZMIŠLJA O SLANJU VOJSKE U VENEZUELU: /

'Odvija se jako velik proces'

Image
Foto: AFP

Unutarnji i međunarodni pritisci na Madura se povećavaju, a visokopozicionirani general ratnog zrakoplovstva je otkazao poslušnost Maduru

3.2.2019.
17:12
AFP
VOYO logo

Američki je predsjednik Donald Trump rekao u intervjuu za CBS, koji će biti objavljen u nedjelju, kako je slanje vojske u Venezuelu "opcija" te da je odbio venezuelskog predsjednika Nicolasa Madura koji je zahtijevao sastanak.

"Zasigurno, to je nešto što je na.., to je opcija", rekao je Trump za CBS, a intervju će biti emitiran u nedjelju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je kazao kako je Maduro zatražio sastanak prije nekoliko mjeseci, što je Trump odbio.

'Odvija se velik proces'

"Odbio sam to, jer smo jako daleko u procesu", rekao je Trump za CBS-ov intervju "Face the nation", a objavljeno je u izvadcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dakle, ja mislim da se proces odvija - veliki, jako veliki, ogromni prosvjedi", poručio je Trump.

Deseci tisuća ljudi su se okupili na ulicama kako bi prosvjedovali protiv Madurove vlade, zahtijevajući njegov odlazak s vlasti, noseći žuto-crveno-plavu venezuelsku zastavu.

Sve veći pritisak na Madura

Unutarnji i međunarodni pritisci na Madura se povećavaju, a visokopozicionirani general ratnog zrakoplovstva je otkazao poslušnost Maduru putem videa koji se proširio u subotu.

Također je priznao samoproglašenog prijelaznog predsjednika Juana Guaidoa te je izrazio odanost parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sastanak u Montevideu

Prvi sastanak međunarodne kontaktne skupine s predstavnicima zemalja Južne Amerike koju je osnovao EU da bi se pomoglo u rješenju političke krize u Venezueli organizacijom novih predsjedničkih izbora, održat će se 7. veljače u Montevideu, izvijestili su u nedjelju šefica diplomacije EU-a Federica Mogherini i urugvajski predsjednik Tabare Vazquez.

Urugvaj i EU će biti zajednički domaćini sastanka koji će se održati 7. veljače u Montevideu na razini ministara, stoji u zajedničkom priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osnivanje skupine koju će činiti zemlje EU-a i zemlje Južne Amerike Mogherini je najavila 31. siječnja.

Svrha osnivanja skupine je "pridonijeti stvaranju potrebnih okolnosti do ostvarenja političkog i mirnotvornog procesa koji će Venezuelcima omogućiti da donesu odluku o vlastitoj budućnosti i o održavanju slobodnih, transparentnih i vjerodostojih izbora", podsjetila je Mogherini u nedjelju u priopćenju.

EU i osam zemalja članica unije Njemačka, Španjolska, Francuska, Italija, Portugal, Nizozemska, Velika Britanija i Švedska, dio su koalicije, a od južnoameričkih država tu su Bolivija, Costa Rica, Ekvador i Urugvaj.

EU podijeljena

Zemlje EU-a su vrlo podijeljene kada je posrijedi stav koji treba zauzeti da bi se aktualni venezuelski šef države Nicolas Maduro prisilio na odlazak s vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šest europskih zemalja dalo mu je ultimatum koji istječe u nedjelju, a riječ je o sazivanju novih predsjedničkih izbora. Ako Maduro na to ne pristane one će predsjednikom države priznati njegova suparnika Juana Guaidoa koji se proglasio za privremenog predsjednika Venezuele.

Madura, koji je predložio održavanje prijevremenih parlamentarnih izbora podupiru Rusija, Kina, Sjeverna Koreja, Turska i Kuba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo