Ta je odluka prvi formalni korak prema poništenju plana kojemu je svrha smanjiti emisiju ugljikova dioksida iz elektrana, nakon što je američki predsjednik Donald Trump potpisao izvršnu uredbu u ožujku kojom je EPA obvezana na preispitivanje plana.
Trump prozvao Obamu za štetu rudarskoj i naftnoj industriji
Republikanski predsjednik izrazio je sumnju u znanost o klimatskim promjenama a napore bivšeg predsjednika Baracka Obamu na smanjenju emisije ugljikova dioksida okrivio da su naštetili rudarskoj i naftnoj industriji.
Nakon što je Obamina administracija 2015. donijela Plan o čistoj energiji (CPP) , 27 saveznih država diglo je tužbu. Taj je plan okružni prizivni sud u Washingtonu privremeno suspendirao te je postavio rok do petka radi izvješća EPA-e o tome kako da postupi s planom.
U dokumentu EPA-e, podijeljenom članovima odbora za regulatorno upravljanje, navodi se da EPA "predlaže ukidanje plana".
Agencija sada namjerava uputiti poziv stručnjacima za savjete dok razmatra novi propis sa sličnom idejom smanjenja emisije CO2 iz jedinica za proizvodnju električne energije iz fosilnih goriva. U dokumentu se ne navode pojedinosti o potencijalnom novom propisu.
Povlačenje iz pariškog sporazuma
Plan o čistoj energiji sastavljen je kako bi se smanjila emisija CO2 iz postojećih američkih elektrana do 2030. na 32 posto ispod razine 2005. To se smatralo glavnom načinom ispunjenja plana smanjenja emisije koji je SAD obećao u pariškome klimatskom sporazumu, globalnom savezu u borbi protiv klimatskih promjena.
Industrijski izvori koji prate proces donošenja propisa očekuju da se prijedlog o ukidanju i zamjeni CPP-a energiji objavi do kraja tjedna.
Trumpova administracija objavila je da će se SAD povući iz pariškoga sporazuma, za koji je rekla da bi stajao američko gospodarstvo bilijune dolara a okoliš od toga ne bi imao vidljive koristi - u procesu koji bi trajao godinama.
Janet McCabe, voditeljica ureda EPA-e za zrak i zračenje u doba Obame, rekla je da bi donošenje novog propisa moglo trajati godinama.
Neke konzervativne skupine tražile su EPA-u da odbaci CPP a ne da ga zamijeni, te da tako ukine svaku regulativu emisije CO2. Međutim neke industrijske grupacije žele dati elektroprivredi regulativnu sigurnost kako bi izbjegle moguće tužbe skupina za zaštitu okoliša.