Tri četvrtine smeća u svjetskim morima je - plastika! Oko 13.000 komadića plastike pliva na svakom kvadratnom kilometru morske površine, procjenjuje Savezni ured za okoliš (UBA), vrhovna njemačka institucija za brigu oko okoliša, piše Deutsche Welle.
Mikroorganizmi ne mogu razgraditi plastiku, zato smeće godinama i desetljećima ostaje u vodi i pritom čini veliku štetu.
Savezni ured za okoliš zato je preporučio smanjenje stope korištenja jednokratnih plastičnih vrećica. Vrećice ubuduće ne bi smjele biti besplatne. Do sada u Njemačkoj nema zakonske obveze da trgovci za svoje vrećice od muštrija moraju zahtijevati da iste i plate.
Najveći problem su vrećice za voće i povrće
U supermarketima stabilne vrećice doduše već sad koštaju (ovisno o veličini) između 10 i 30 centi, ali u mnogim drugim dućanima mušterije ih dobiju besplatno. Besplatne su i tanke vrećice koje se često koristi na tržnicama za voće i povrće. UBA se upravo na njih fokusira, zato što se takve vrećice u pravilu koristi samo jednom i onda ih se baci.
Okolišu se mora pomoći
Za dopredsjednika Saveznog ureda Thomasa Holzmanna je jasno: tko želi pomoći okolišu, mora u potpunosti prestati koristiti plastične vrećice.
U europskom prosjeku se po glavi stanovnika potroši oko 200 jednokratnih vrećica. Nijemci potroše po 76 komada, razlog je visoko izražena ekološka svijest, a i činjenica da reciklaža smeća uglavnom dobro funkcionira.
I u Njemačkoj ima onih koji su mišljenja da je UBA pretjerala za svojim zahtjevima. Apeli za uvođenjem cijena na plastične vrećice nisu pretjerano popularni čak ni u jednoj "ekološkoj" naciji.
http://www.dw.de/kako-rije%C5%A1iti-problem-s-plasti%C4%8Dnim-vre%C4%87icama/a-17456216