TROŠAK TERORA: /

Teroristi 'ubijaju' i ekonomiju, Francuska već trpi golemu štetu

Image
Foto: AFP
18.11.2015.
6:30
AFP
VOYO logo

Francuska je, podsjeća Deutsche Welle u svome tekstu, s više od 80 milijuna posjetitelja godišnje najomiljenije turističko odredište u svijetu. Udio turizma u francuskom BDP-u je oko sedam posto, pa je razumljiva bojazan da bi turisti ubuduće mogli zaobići Pariz ili cijelu Francusku.

Terorizam upropaštava turizam

Već je u ponedjeljak, nakon napada u parizu, došlo do osjetnog pada vrijednosti dionica zračnog prijevoznika Air Francea i velikih lanaca hotela kao što je Accor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sada naravno svatko razmišlja hoće li u dogledno vrijeme putovati u Pariz. Mnogi to neće učiniti", kaže ekonomist Friedrich Schneider sa Sveučilišta u Linzu koji se bavi gospodarskim posljedicama terorizma.

"Ako promet u turizmu opadne, to bi moglo značiti gubitak prihoda od nekoliko stotina milijuna eura", smatra Schneider dodajući kako su izravno pogođeni i kafići, koncertne dvorane, organizatori koncerata i slične institucije od kojih će osiguranja zahtijevati visoke premije jer se nalaze u ugroženom gradu, a osiguravatelji ubuduće neće htjeti snositi rizik po dosadašnjoj povoljnoj tarifi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
EURO NE SELI NIGDJE IZ FRANCUSKE: /

'Teroristički napadi od početka su u našim računicama'

Image
EURO NE SELI NIGDJE IZ FRANCUSKE: /

'Teroristički napadi od početka su u našim računicama'

Pada potrošnja, investitori preplašeni

Schneider također kaže kako bi zbog terorističkih napda građani ubuduće mogli i manje trošiti. Ne misli pritom na svakodnevne kupovine, već na one luksuzne.

"Skupi modni butici u Parizu će u prvih pola godine nakon napada sigurno imati za 20-30 posto manji promet", kaže.

U SAD-u se maloprodaja nakon terorističkih napada 11. rujna 2001. oporavila već nakon tri mjeseca, kaže Jörg Krämer, glavni ekonomist Commerzbanka.

Turizam bi mogao "preplašiti" i investitore, a terorizam nanosi golemu štetu i vanjskoj trgovini, tvrdi švicarski makroekonomist Bruno Frey.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On podsjeća kako je od 1960. do 1993. udvostručenje broja terorističkih napada prouzročilo "pad trgovinskog volumena između dvije zemlje za četiri posto".

Sigurnost i obrana puno koštaju

Francuska je i prije napada imala problema u obuzdavanju proračunskog deficita i visokog državnog duga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zato oni ne mogu jednostavno povećati broj policajaca ili pripadnika tajnih službi za nekoliko tisuća, a istovremeno druge izdatke ostaviti nepromijenjenima. Vjerojatno će biti ušteda na nekom drugom mjestu", ističe Schneider.

Više novca treba i za vojne akcije i proširenje vojnog sukoba košta puno novca zbog čega će se - napominje Schneider - proračunska situacija Francuske pogoršati.

Švicarski ekonomist Frey u svojim je istraživanjima došao do zaključka da politika ne bi trebala "jednostrano staviti sve na kartu korištenja vojnih i policijskih sredstava" s ciljem borbe protiv terorizma. Po njemu, mnogo je važnije "ukloniti dublje uzroke terorizma", piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo