U Meksiku će 6. lipnja biti održati parlamentarni, regionalni i lokalni izbori. Jedna od kandidatkinja za gradonačelnicu Moroleona Alma Baragan ustrijeljena je s više metaka, a preminula je nekoliko minuta nakon što je pozvala sve svoje pristalice na predizborni skup.
Berragan je pripadala građanskom pokretu lijevog centra. Ona je prema podacima konzultantske tvrtke Etellekt osamdeset i osmi kandidat koji je ubijen u predizbornoj kampanji, piše dw. Predsjednik Meksika Andres Manuel Lopez Obrador za ubojstvo je optužio organizirani kriminal, a politički analitičari kažu da organizacija mafije i "guranje" vlastitih kandidata i ubijanje tuđih nije u Meksiku ništa novo.
Nasilje ni ova vlada nije stavila pod kontrolu
Sveučilišni profesor i politički savetnik Ruben Aguilar za dw rekao je: „Nasilje protiv kandidata je poraslo isto kao i nasilje u cijeloj zemlji.S 85.000 žrtava u protekle tri godine dostiglo je novi vrhunac. To pokazuje da je strategija sigurnosti zakazala”.
Istog dana, kada je ubijena ova kandidatkinja, je u Acapulcu kandidat za gradonačelnika Alberto Alonso u svojem automobilu preživio pokušaj atentata vatrenim oružjem. U Jeliscu je kandidat za gradonačelnika Pedro Kumamoto dobio odsječenu svinjsku glavu kao prijetnju. Na meti su mafije jer su izvor o ekonomskoj situaciji stanovnika, jer mogu od njih iznuditi novac i dobiti posao.
Sve je to atentat na demokraciju, ili?
Prema statistikama u tijeku je najkrvavija predizborna kampanja od 2000. Brutalnija kampanja dogodila se samo 2018. kada je sadašnji predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador sa svojim pokretom Morena došao na vlast u Mexico Cityju.
Politički savjetnik Aguilar ne vidi opasnost za demokraciju u potpunosti: „Biraju se kandidati na 22000 položaja, 88 mrtvih je relativno mali postotak, ali je usprkos tome to tragedija za meksičku demokraciju”. I on smatra da pored mafije nasilju pribjegavaju i politički protivnici ili čak grupe iz iste stranke koji neke kandidate doživljavaju kao ugrožavanje njihovih privilegija.
Problem je prepoznat, ali nije riješen u potpunosti. Ubojstva su samo vrh ledenog brijega - za ostalo se ni ne zna, a ni ne usudi se o tome pričati. Slično je s prijetnjama novinarima, aktivistima.
Agilar smatra da je sigurnosna strategija vlade promašena: „Nekažnjivost kod ubojstava je 98 posto. Dakle, svaki ubojica može računati s tim da ga neće izvesti pred sud”. Mnogi strani promatrači izražavaju već godinama zabrinutost. Ni vladajuća stranka nije lišena korupcije. Ipak, vidjet ćemo što će na kraju odlučiti Meksikanci.