TRAJNO RJEŠENJE /

Banke pronašle spasonosni model za dužnike u švicarcima

'Trajno rješenje je konverzija u eure, konverzija u kune je nemoguća, to je guverner jasno rekao. Međutim, postoji puno pitanje - kome, zašto, koliko i kako se dijeli trošak?

2.4.2015.
16:28
VOYO logo

Zoran Bohaček, direktor Hrvatske udruge banaka, osvrnuo se na nepravomoćnu presudu kojom je u srijedu u Osijeku jedan kredit vezan za švicarski franak proglašen ništavnim.

"Treba vidjeti presudu, ja nisam pravnik ali razumijem da ako je neki ugovor proglašen ništetnim, banka će vratiti dužniku novac, ali i dužnik mora vratiti novac koji je dobio od banke. Presuda je poništena i zbog valutne kamate i valutne klauzule, što me iznenađuje. Čudi me da jedan prvostupanjski sud može pravomoćnu presudu višeg suda interpertirati na drugi način", kazao je Bohaček za N1 Televiziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bazonićeve paušalne izjve

Komentirao je i poslanicu biskupa Bozanića koji je banke nazvao lihvarima.

"Trebalo bi se paziti koje se riječi koriste. Takvi izrazi se koriste za ilegalne aktivnosti, a banke su najreguliranija industrija, imaju svog regulatora i niz zakona koji reguliraju njihovo poslovanje. Nadzor mora postojati, jer banke posuđuju tuđe novce. To su paušalne izjave koje dobro zvuče u jednom trenutku, kazao je šef HUB-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog banaka o otkupu stanova od strane države ili stranih investitora Vlada je nazvala neozbiljnim, a ministar Lalovac nazvao ga je prijedlogom zaigranih dečkiju s Wall Streeta. Bohaček kaže kako sve rade da bi se pomoglo najugroženijim građanima.

"Nažalost, nemamo Wall Street u Hrvatskoj, bilo bi dobro da imamo. Mi smo se koncentrirali na pomoć onima koji ne mogu vraćati kredite i zato smo predložili dvije mogućnosti za rješavanje problema - model 'walk away' na trošak banaka te model koji je za cilj imao da klijenti mogu ostati u nekretnini kao zaštićeni najmoprimci. Dakle, dužnik ostaje u stanu, plaća najam i ima pravo prvokupa za pet ili deset godina, bez da prolazi kroz postupke ovrhe i tužbe", obrazložio je prijedlog HUB-a.

Nedostaje ključan detalj

Bohaček je naveo da će trajno rješenje za dužnike koji imaju kredite vezane za švicarski franak biti konverzija tih kredita u euro.

"Trajno rješenje je konverzija u eure, konverzija u kune je nemoguća, to je guverner jasno rekao. Međutim, postoji puno pitanje - kome, zašto, koliko i kako se dijeli trošak? To je predloženo kao model pet, za koji je guverner prihvatio kao najpovoljniji. Vlada može uvijek intervenirati, to je učinila u siječnju i to na pogrešan način. Vlada može predložiti model, o svemu se može razgovarati s Vladom, a banke će o svakom prijedlogu razgovarati. Bilo kakvo rješenje konverzije bi moralo biti bazirano na onima koji su uzeli kredit za nekretninu u kojoj žive. Radimo na tom modelu i predložit ćemo ga državi. Vrlo skoro ćemo državi predložiti kako da se to riješi", kazao je Bohaček.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo