Strani aktivisti tvrde da Yulin festival nema nikakvih kurtuloroških vrijednosti jer je osnovan tek 2009. da bi podigao prodaju psećeg mesa. Uz to, tvrde i da su mnogi od pasa koji završe zaklani i pojedeni na tom festivalu ustvari lutalice, pa čak i ukradeni ljubimci.
Kinezi i drugi koji podržavaju taj običaj, ili jednostvarno u svemu tome vide zapadnu dvoličnost odgovorili su pozivom na zabranu jedenja purice za Božić.
Jedan korisnik društvenih medija je izjavio "Trebali bi imati obostrano poštovanje jedni prema drugima. Kao što ljudi koji ne jedu svinjetinu ne prigovaraju nama što jedemo svinjetinu."
Grupica od 10 aktivista za životinjska prava došla je pred vladinu zgradu u Yulinu protestirati s natpisima protiv festivala ali ih je ubrzo otjeralo dvadesetak ljudi, za koje se pretpostavlja da su policajci u civilu.
Psi nisu pretjerano popularna hrana u Kini, i većina Kineza ih rijetko ili nikada ne jede, ali usprkos tome tvrdi se da se godišnje u toj zamlji ubije 10 milijuna pasa za hranu, a od toga 10.000 samo za Yulin festival.
U Kini ne postoje zakoni koji bi branili jedenje psećeg ili mačjeg mesa, kao ni zakoni koji reguliraju načine držanja i postupanja s kućnim ljubimcima, ali Ministarstvo poljoprivrede ima stroga pravila koja traže da svaki pas i mačka moraju imati 'potvrdu o inspekciji' prije transporta.
Kako su brojni psi ukradene lutalice ili ljubimci, trgovci najčešće nemaju nužne potvrde, a aktivisti za životinjska prava žele iskoristiti tu činjenicu za zabranu ovog i sličnih festivala.