Bjeloruske vlasti naredile su u nedjelju Ryanairovom zrakoplovu na letu iz Grčke u Latviju da prisilno sleti u glavni grad Minsk i potom uhitile jednog od glavnih oporbenih blogera i aktivista koji se u njemu nalazio. Policija je privela Romana Protaševiča (26), čije je ime na popisu traženih osoba nakon masovnih prošlogodišnjih uličnih prosvjeda koji su izbili poslije Lukašenkove izborne pobjede.
Zrakoplov na liniji Atena-Vilnius bio je u bjeloruskom zračnom prostoru i gotovo je stigao do Litve kad je pilot bio prisiljen promijeniti smjer.
Osim Protaševiča, još četvero putnika koji su se ukrcali na let Ryanaira između Grčke i Litve, a koji je prisilno spušten u Minsku, nisu došli do svoje željele destinacije, rekao je u ponedjeljak šef litavske kriminalističke policije Rolandas Kiskis. Dodao je kako neće davati komentare o osobama koje su ostale u Minsku.
Vlasti u Bjelorusiji navode kako su zrakoplov spustili zbog prijetnje bombom koja se pokazala lažnom. No, svjetski mediji danas objavljuju informaciju da iza presretanja i spuštanja Ryanaira stoji bjelorsuki predsjednik Aleksandar Lukašenko koji je očito odlučio ušutkati jednog od svojih kritičara.
Tko je Roman Protaševič?
A tko je zapravo Roman Protaševič, čovjek zbog kojega je Bjelorusija izazvala ozbiljan međunarodni incident? Riječ je o mladom novinaru koji je, zajedno sa Stepanom Putilom, 2015. godine pokrenuo YouTube kanal Nexta. Njegovo sjedište bilo je u Poljskoj, a veliku je popularnost stekao prošle godine kada je objavljivao snimke prosvjeda protiv Lukašenka.
Iako je kanal krenuo na YouTubeu, nakon dvije godine prebacili su se na aplikaciju Telegram putem koje su mogli prenositi prosvjede. Kanal se potom podijelio na Nexta i Nexta Live, piše Sky News. Ime Romana Protaševiča veže se i uz Telegram kanale Brain Belarus i Belamovu koji su također objavljivali za Lukašenkov režim "nepoćudan sadržaj".
Posljednjih nekoliko godina Protaševič je živio u Litvi jer je strahovao od uhićena u Bjelorusiji gdje mu prijeti optužnica zbog ekstremizma, organiziranja masovnih prosvjeda, poticanja na mržnju...U studenom 2020. bjeloruska ga je sigurnosna služba KGB stavila i na popis terorista.
Protaševič sve optužbe poriče, a osude li ga, mogao bi završiti u zatvoru na 15 godina.
'Ovo je njihova osveta'
Franak Viačorka, novinar i pomoćnik opozicijske liderice Svetlane Tihanovske, rekao je da je Protaševič bio s njim u kontaktu prije nego se ukrcao u zrakoplov i da je sumnjao da ga prate.
"Jutros smo se čuli, bio je zabrinut jer je sumnjao da ga prate. Bio je tu čovjek koji je pokušao fotografirati njegove dokumente", rekao je Viačorka za DW.
"Stajao je iza mene, bio je sljedeći u redu za provjeru dokumenata, ali samo se okrenuo i otišao. To je sredovječan muškarac, srednje građe, proćelav, s kožnom aktovkom u ruci", napisao je Protaševič poruku koja je prenesena na kanalu Nexta.
Viačorka Protaševiča opisuje kao osobnog Lukašenkovog neprijatelja koji je objavljivao snimke i fotografije prosvjeda protiv režima kao i vijesti o torturi i stanju u zatvorima.
"Bio je jedna od najuglednijih figura koje su govorile o kršenjima ljudskih prava...Mislim da je ono što smo vidjeli danas bila njihova osveta, osobna osveta Lukašenka protiv Romana i njegovog principijelnog stava", kaže Viačorka.