Tko financira najbogatiju terorističku skupinu na svijetu?

20.6.2014.
10:06
VOYO logo

Iračka šijitska vlast predbacuje Saudijskoj Arabiji da podržava skupinu ISIS. "Po nama je Saudijska Arabija odgovorna", za sve ono što pripadnici skupine ISIS dobivaju kada je u pitanju kako financijska, tako i moralna podrška, izjavio je premijer Muri -al Maliki , a prenosi Deutsche Welle.

Podrška borbi protiv režima u Siriji

Sjedinjene Države, saveznici Saudijske Arabije odbacuju optužbe iračkog premijera. Izjave su "neistinite i uvredljive", kaže Jen Psaki, glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nema javno dostupnih službenih dokumenta koji bi potvrdili da je vlada neke države sudjelovala u uspostavi i financiranju skupine ISIS", kaže Charles Lister, gost istražitelj u Brooking Doha centru, ispostavi američke tvornice ideja Brooking u zaljevskoj državi Katar.

Günter Meyer koji vodi centar za istraživanje arapskog svijeta na Sveučilištu u Mainzu nema dvojbi o toku novca. "Najvažniji izbor financiranja do sada je bila podrška zaljevskih država, prije svega Saudijske Arabije, ali i Katara, Kuvajta i Ujedinjenih Arapskih Emirata", smatra Meyer u razgovoru za DW.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Motivacija sunitskih zaljevskih država borba je skupine ISIS protiv režima predsjednika Bašara al-Asada u Siriji, kaže Meyer.

Nafna polja na sjeveru Sirije

Tri četvrtine sirijskog stanovništva su sunitski muslimani, zemljom vlada manjina alevita, ogranak šijitskih muslimana. U međuvremenu je vlada Saudijske Arabije svjesna opasnosti. "Saudijci su smjestili najveći kontingent stranih boraca kod skupine ISIS. Ako se ti borci vrate, prijeti opasnost, da se okrenu pritiv saudijskog režima", smatra Meyer. Još uvijek ima razloga za pretpostavku da se financiranje iz Saudijske Arabije i dalje nastavlja, "manje od strane saudijske vlade, a više od strane bogatijh Saudijaca.

Kao drugi važni izvor financiranja skupine ISIS Meyer navodi naftna polja na sjeveru Sirije. "ISIS prema njegovom vjerovanju ta polja ima pod kontrolom. Uz pomoć teretnjaka odvoze naftu preko granice s Turskom, i to je jedan važan izvor financiranja."

Prema mišljenju Charles Lister iz Brooking Doha centra skupina ISIS je u položaju da se većim dijelom sama financira. "ISIS se potrudila uvesti se u društvene mreže kako bi sama trajno osiguravala dotok sredstava."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao primjer Lister navodi sistematsko ucjenivanje u gradu Mosulu koji je u međuvremenu porobljen. "Pogođeni su mali poslovni ljudi i veliki poduzetnici, građevinske tvrtke a, ako je vjerovati glasinama, i predstavnici lokalne vlasti", kaže Lister DW-u. "Osim toga se pretpostavlja da organizacija u okruženjima koja u potpunosti kontrolira poskupljuje davanja za poreze- primjerice u gradu Raqqa na sjeveru Sirije."

Žele uspostaviti islamsku božiju državu

Günter Meyer iz centra za istraživanja arapskog svijeta isključuje mogućnost da novac za skupinu ISIS dolazi iz krugova bivšeg iračkog diktatora Saddama Husseina. Smatra da su za tako nešto ciljevi previše različiti. Iako i jedni i drugi žele svrgnuti s vlasti šiitsku vladu Iraka, ISIS potom želi uspostaviti islamsku božju državu, dok suniti Husseina Baatha s druge strane žele sekularnu demokraciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Financijski najveći 'zalogaj' ISIS-a zasigurno je bila pljačka središnje banke u Mosulu, koja je donijela 429 milijuna dolara.

Kontrolna točka kod Mosula u kojem su pripadnici skupine ISIS iz središnje banke zaplijenili 420 milijuna američkih dolara

Druge banke u Mosulu i druga područja pod kontrolom također su opljačkana, kaže Meyer. S tim novcem ISIS može "kupiti mnogo džihada" , poručio je putem društvene mreže Twitter britanski sirijski bloger Eliot Higgins pod pseudonimom Moses Brown. Sa 429 milijardi dolara ISIS bi mogla godinu dana svakoga mjeseca za 60.000 boraca plaćati po 600 dolara." http://www.dw.de/tko-financira-skupinu-isis/a-17720828

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo