Premijerka Ana Brnabić zahvalila je građanima Srbije na toleranciji i u subotu navečer izrazila ponos što je dan kojim je završio tjedan Europridea protekao bez većih incidenata unatoč policijskim sukobima s desničarskim prosvjednicima.
Vlada je danima pozivala građane na stabilnost i da ne nasjedaju na provokacije, što je najveći broj građana Srbije i poštovao, rekla je, kako prenose agencije iz Srbije.
"Zahvaljujući njima imali smo dan koji je protekao bez većih incidenata, u miru. Na to sam ponosna", istaknula je Brnabić.
Premijerka je izvijestila da je na ulicama Beograda bilo 5.200 pripadnika MUP-a, da su 64 osobe bile privedene, a 10 policajaca lakše je ozlijeđeno u sukobima s protivnicima zajednice LGBT. U Srbiji je danima vladala atmosfera napetosti i osporavanja povorke ponosa što su predvodili desničarski aktivisti i Srpska pravoslavna crkva.
Američki veleposlanik Christopher Hill, koji je sudjelovao u povorci, na Twitteru je objavio fotografije i čestitao Srbiji na "sigurnom i uspješnom" Europrideu, koji "potvrđuje europsku budućnost Srbije".
Brnabić je ranije u subotu u razgovoru s povjerenicom Europske unije za jednakost Helenom Dalli istaknula da je Srbija posvećena reformama u području vladavine prava, "ljudskih prava i zaštiti ranjivih skupina kao i zabrani svih oblika diskriminacije", priopćila je vlada.
Država je pokazala da je ozbiljna i sada se Srbija okreće "drugim, važnijim stvarima", rekla je Brnabić.
"Završili smo s ovom temom, stavljamo točku na to i okrećemo se većim problemima, važnijim stvarima, pripremama za zimu i svemu što je pred nama, u smislu međunarodnih izazova", rekla je premijerka.
Kazala je da je protekli tjedan u Beogradu bilo održano više od 130 različitih događaja, a "da nismo imali niti jedan ozbiljan incident, napad, povredu."
Deklarirana pripadnica LGBT zajednice, Brnabić je prije nekoliko dana na jednom događaju bila javno izviždana jer je vlada tjednima signalizirala crveno svjetlo za održavanje Europridea, a u subotu navečer objasnila je zašto nije sudjelovala u današnjoj povorci.
"Bila sam sa sigurnosnim službama" jer sam "smatrala da je moje mjesto kao premijerke u tim trenutcima gdje je bilo potrebnije i važnije, u teškom danu".
"Jer ja sam prvo premijerka Srbije", rekla je.
Napetosti i sukobljavanja mišljenje o Europrideu trajali su tjednima i pod pritiskom međunarodne zajednice odobrenje je dano u subotu, no i sama vlada daje oprečne ocjene o tijeku manifestacije.
Tako je ministar unutarnjih poslova Aleksandar Vulin rekao da zapravo nije bilo povorke Europridea, već da je policija "sigurno" ispratila sudionike do stadiona Tašmajdana na koncert.
Agencija Tanjug prenosi i da su se mnogi posjetitelji žalili da nisu mogli sudjelovati jer im je policija priječila prilaz središtu Beograda.
Mnogi građani koji su došli iz drugih gradova u Beograd požalili su se da nisu uspjeli probiti se kroz policijske kordone i barikade do mjesta okupljanja sudionika šetnje.
"Ovo nije Pride, ovo je šarada za odabrane", komentirao je građanin Novog Sada koji je bezuspješno pokušavao prići povorci, a usput je nailazio na "horde s kapuljačama i motkama".