Objava četvrtog sjevernokorejskog nuklearnog pokusa naišla je na brojne međunarodne osude, no većina stručnjaka sumnja da je doista riječ o hidrogenskoj bombi, kako tvrdi Pjongjang.
Ovaj je nuklearni pokus bio "mjera samoobrane kako bi se na učinkovit način obranio mir na korejskom poluotoku i regionalna sigurnost koja je suočena s prijetnjama nuklearnog rata koje proizvode imperijalisti predvođeni Sjedinjenim Državama", kazao je sjevernokorejski čelnik Kim Jong-Un, a prenosi službena novinska agencija KCNA.
"Riječ je o legitimnom pravu suverene države, pravednoj akciji koju niti jedna osoba ne može kritizirati", kazao je.
Što se dogodi kad zemlja odustane
Kim Jong-Un posjetio je sjevernokorejske oružane snage kako bi pozdravio "uspjeh" nuklearnog testa, dodaje agencija.
Pjongjang redovito optužuje SAD i njegovog saveznika Južnu Koreju za zveckanje oružjem.
Najnovije izjave uslijedile su nakon službenog komentara navedene novinske agencije u petak u kojemu se kaže kako je pad Sadama Huseina u Iraku i Moamera Gadafija u Libiji pokazao što se događa kada zemlja odustane od svojih nuklearnih ambicija.
Nakon najnovijeg nuklearnog pokusa održan je hitan sastanak Vijeća sigurnosti UN-a koje je navelo da će pooštriti sankcije Sjevernoj Koreji, svoju ljutnju izrazila je i važna sjevernokorejska saveznica Kina, dok je Južna Koreja obnovila ratnu propagandu na granici sa Sjevernom.
Posjedovanje hidrogenske bombe predstavljalo bi velik korak za Pjongjang, kojemu su brojne rezolucije UN-a zabranile razvoj nuklearnog oružja, no brojni stručnjaci sumnjaju u tu informaciju procjenjujući da je energija oslobođena prilikom pokusa bitno manja od one koju bi oslobodila takva bomba.