Svi oni koji nogom stupaju na tlo Europske unije uskoro će morati prolaziti i sofisticirani detektor laži. Od biometrijskih podataka koji se koriste, sada se pri čuvanju granica prelazi na biomarkere koji odaju govori li osoba istinu ili ne.
Testiranje detektora počinje u zračnim lukama u Mađarskoj, Grčkoj i Letoniji, a postupak provjere prolazit će se u nekoliko etapa. Prva se odvija prije putovanja kada će putnici preko online aplikacije unijeti fotografije putovnice, vize i potvrde da imaju dovoljno novca za boravak u EU. Potom će preko web kamere odgovarati na pitanja "avatara", kompjutorski generiranoga graničnog policajca koji će biti personaliziran za svakog putnika- govoriti njegov jezik, bitzi istog spola i vizualno odražavati putnikovo etničko porijeklo.
U fokusu će biti facijalne ekspresije putnika – male promjene na njegovu licu znane kao mikropokreti. U toj fazi putnici dobivaju i informacije o njihovim pravima i procedurama te upozorenje o ilegalnim aktivnostima, piše Večernji list.
Visokorizični i niskorizični putnici
Putnici koji su ocijenjeni niskorizičnima proći će tek kroz kraći razgovor, dok će oni visokorizični biti podvrgnuti detaljnijem pregledu u kojem će granični policajci provjeravati sve dostupne informacije o putniku, te uspoređivati izraze lica iz prve faze provjere s putovnicama i s fotografijama koje su nastale pri prethodnim prelascima granice EU. Kad se potvrdi vjerodostojnost dokumenata, putnik daje otiske prstiju te mu skeniraju vene na rukama.
Tek tada će se ponovno izračunati rizik koji taj putnik predstavlja. Nakon toga, odluka iz domene tehnologije prelazi u domenu ljudskog koja odučuje o puštanju putnika u EU.
Proizvođači kažu da je sustav uspješan u 76 posto slučajeva, no da bi prosjek mogli povisiti na 85 posto tako da postoji prostor za krive procjene.