Ovaj tjedan Europska bi unija trebala odobriti sedmi paket sankcija protiv Rusije. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u međuvremenu poziva svoje diplomate "da učine sve kako bi to ojačali".
Paket cilja na izvoz ruskog zlata i prilagođavanje nekih sankcija oko zamrzavanja imovine pojedinaca i subjekata koji su već sankcionirani, kako bi se bolje uskladile sa sličnim mjerama koje su nametnuli G7 partneri EU-a. Tu su i dodaci za robu s dvojnom namjenom koju je zabranjeno prodavati Rusiji, a koja bi se mogla koristiti u vojne svrhe.
Ali za Ukrajinu te mjere jednostavno nisu dovoljne, a rigidnost zahtjeva koji dolaze iz Kijeva počinje testirati europsko jedinstvo, piše Politico. Ukrajinci se, naravno, i dalje zalažu za plinski embargo i frustrirani su nedavnim kanadsko-njemačkim sporazumom o odustajanju od ograničenja na ključnu komponentu - turbinu - potrebnu za nastavak rada Sjevernog toka 1, ruskog plinovoda koji vodi do Njemačke.
Ukrajinske kritike na iznimke u sankcijama
Odluka Bruxellesa, isto radi Njemačke, da ukine ograničenja na tranzit robe iz Bjelorusije i Rusije u Kalinjingrad, rusku enklavu između Litve i Baltičkog mora, također se smatra još jednim znakom kapitulacije Zapada, a Zelenskij svako ublažavanje ograničenja ili svako popuštanje ili odbijanje da se ide dalje u pogledu sankcija Rusiji naziva - slabošću.
"Ako teroristička država može 'iscijediti' takvu iznimku od sankcija, kakve će iznimke željeti sutra ili prekosutra?", ljutito je u jednom od svojih večernjih televizijskih obraćanja komentirao Zelenskij. “Ovo pitanje je vrlo opasno… ne samo za Ukrajinu, već i za sve zemlje demokratskog svijeta. Odluka o izuzeću od sankcija u Moskvi će se doživjeti isključivo kao manifestacija slabosti."
Ukrajinski čelnik i njegovi suradnici strahuju da će Rusija, vjerojatno potaknuta isporukama oružja u Ukrajinu, upotrijebiti "Opću zimu" kako bi još više testirala europske vlade, gušeći opskrbu plinom europskim zemljama ili, u pokušaju da osigura ustupke i druge kompromise, prijeteći da će to učiniti.
Ruska zamka
A velika je vjerojatnost da će Vladimir Putin doista zgrabiti priliku da stisne Europu, kako bi razbio ionako krhko jedinstvo kontinenta. Izvoz plina čini samo 2 posto ruskog BDP-a i Rusija je već dobro zaradila od prodaje.
"Prema mišljenju Kremlja, Europljani - s daleko nižom razinom podnošenja političke boli - će postati podijeljeni, a to će generirati neodoljivu želju za ukidanjem sankcija, kako to vjerojatno vidi Moskva", navode iz talijanskog Instituta za međunarodne odnose.
Zbog toga, mnogi europski čelnici razmišljaju kako je najbolje napuniti zalihe sada dok imaju priliku, i ne dati Putinu razlog da prekine dotok plina kasnije tijekom zime — to jest, ako otvori slavine jednom nakon što sezonsko održavanje Sjevernog toka 1 bude dovršeno.
No, strogi ukrajinski stav glede sankcija i trgovine s Rusijom, vjerojatno može upasti u zamku Kremlja.
Je li Zelenskij pogrešno procijenio europsko javno mnijenje?
Iako bi Zelenskij mogao točno procijeniti ukrajinsko javno mnijenje, postoje znakovi da on sve više na pogrešan način tumači promjenjivo javno raspoloženje u zapadnoj i južnoj Europi, gdje čelnici vode računa o promjenama u rezultatima javnih anketa, a kućanstva i poduzeća brine kako će preživjeti sve veći rast troškova života koji bi mogao izazvati krizu u eurozoni.
Zelenskij riskira potkopavanje jedinstva i odlučnosti Europe nepopustljivim guranjem većeg ekonomskog rata nego što ga europske vlade mogu pružiti, ako ne žele pasti u sukob s vlastitim glasačima i stvoriti uvjete za nagrizanje popularnosti u pružanju podrške Ukrajini.
Neki europski diplomati privatno kažu da bi Zelenskij trebao ublažiti svoje zahtjeve. A u proteklih par dana nekoliko je europskih čelnika javno naglasilo da Ukrajini neće biti od koristi ako ionako teška energetska kriza postane još snažnija zimi, vjerojatno potpomognuta Putinovim gušenjem opskrbe plinom.
Ekonomski teško pritisnute vlade strahuju da će morati spašavati komunalna poduzeća te da će biti prisiljene birati pobjednike i gubitnike među industrijskim sektorima i tvrtkama zbog racionalizacije potrošnje plina.
'Svrha sankcija Rusiji nije uništiti njemačko gospodarstvo'
Ukrajinski zahtjevi počinju frustrirati neke čelnike koji kažu kako se stječe dojam da Kijev ne uvažava ključno pravilo kada je riječ o sankcijama - one moraju imati veći utjecaj na Rusiju nego na zemlje koje ih uvode. Kao što je kanadski ministar prirodnih resursa primijetio u intervjuu objašnjavajući zašto je Ottawa odlučila poslati popravljenu turbinu:
"Svrha sankcija nije povrijediti naše saveznike i uništiti njemačko gospodarstvo."
Robert Habeck, njemački ministar gospodarstva, ponovio je to, nedavno rekavši Bloombergu: "Ja ću biti prvi koji će se boriti za još jedan snažan paket sankcija EU-a, ali jake sankcije moraju više naštetiti Rusiji i Putinu nego našem gospodarstvu."
Ipak, do sada su jedini odgovori iz Kijeva bili zahtjevi za intenziviranjem sankcija. Kijev, naizgled, još uvijek nesvjestan koliko će europskim čelnicima biti izazovno održavati potporu Ukrajini u javnosti, kako će cijene rasti. Zelenskij brine zbog utjecaja sankcija, ali bi se trebao brinuti i zbog toga što će zabrinuti zapadni i južni Europljani izgubiti strpljenje i odbiti njegove molbe.