Za razliku od većine europskih država koje su s više ili manje uspjeha počele provoditi mjere socijalnog distanciranja, Velika Britanija ispočetka se odlučila na drugačiju taktiku – puštali su da se bolest širi kako bi se prirodno stvorio imunitet krda. No ubrzo je postalo kako to znači smrt pola milijuna ljudi i potpuni kolaps zdravstvenog sustava.
Vlada je promijenila smjer, no ostaje pitanje koliko će njihovo oklijevanje odnijeti života. Ubrzo potom su objavili da su se zarazili i princ Charles, premijer Boris Johnson, i ministrica zdravstva Nadine Dorries.
No koliko je kolaps britanskog zdravstvenog sustava zbog zakašnjelih mjera neizbežan najbolje pokazuje jezivo pismo kojeg su ovih dana dobili teško bolesni pacijenti.
'Bolnice vas vjerojatno neće ni primiti'
Kako prenosi Mirror, liječnica opće prakse iz Maestega u južnom Walesu teško bolesnim pacijentima je poslala obavijest kako ih bolnice vjerojatno neće primiti ako se zaraze koronavirusom te da sasvim sigurno neće dobiti respirator ako obole od covida -19. Pismo, u kojem ih se nagovara i da potpišu formular kojim se zabranjuje oživljavanje, poslano je svim onkološkim pacijentima s neizliječivim rakom, bolestima srca i pluća koje se ne mogu liječiti te onima s neurodegenerativnim bolestima.
'Osjećao sam se bezvrijedno'
Zgroženi pacijenti kažu kako su se zbog pisma osjećali bezvrijedno i odbačeno.
„Ne samo da je uznemirilo mene, nego i moju obitelj i bliske prijatelje. To je bilo kao da sam primio smrtnu presudu. Osjećao sam se bezvrijedno. Živim s rakom već osam godina i želio bih živjeti još nekoliko. Ne spremam si još grob“, rekao je jedan pacijent koji je želio ostati anoniman.
„Voljeli bismo da ispunite formular za neoživljavanje, kojeg ćemo podijeliti s hitnim službama i koji znači da u slučaju naglog pogoršanja stanja zbog covida-19 ili progresije bolesti hitne službe neće pokušavati ponovo pokrenuti srce ili disanje“, navodi se u pismu.
Pozvali ih da zaštite svoju obitelj i prijatelje
Klinika dalje savjetuje teškim pacijentima kako je najbolja opcija da ostanu kući gdje će se o njima skrbiti „obitelj, mreža sestrinskih službi i naša klinika“.
Pismo nabraja i sve prednosti ako se odreknu oživljavanja.
„Vaš liječnik te još važnije vaša obitelj i prijatelji će znati da ne trebaju zvati hitnu, oskudni resursi hitne pomoći biti će usmjereni prema mlađima i zdravima koji imaju veće šanse preživjeti covid-19, a rizik od prenošenja virusa obitelji, prijateljima i djelatnicima hitne preko oživljavanja je velik. Ako se odreknete oživljavanja štitite svoju obitelj i djelatnike hitne od dodatnog rizika“,navodi se u pismu.
„U idealnoj situaciji, o ovome biste uživo razgovarali sa svojim liječnikom ali to nije moguće zbog rizika od zaraze medicinskih djelatnika od asimptomatskih zaraženih“, ističe se u pismu.
'Žao nam je ako smo uznemirili pacijente'
„Nećemo vas napustiti, ali moramo biti iskreni i realistični oko toga što nas sve čeka u idućih nekoliko mjeseci“, zaključuje se.
Nakon što je pismo odjeknulo u britanskoj javnosti, iz okružnog odbora za zdravstvo su se ispričali pacijentima „ako su ih na bilo koji način uznemirili“ te napomenuli da svojim pacijentima stoje na raspolaganju za sva pitanja i pomoć.
Situaciju s koronavirusom iz minute u minutu u Hrvatskoj i svijetu možete pratiti OVDJE.