"Ubojice." "Kriminalci." "Promatramo vas.". Ovo su samo neke od prijetnji i zlostavljanja upućenih meteorolozima u AEMET-u, španjolskoj nacionalnoj meteorološkoj agenciji, posljednjih mjeseci, piše CNN. Prijetnje dolaze putem društvenih medija, web stranice, pisama, telefonskih poziva, pa čak i u obliku grafita ispisanih preko jedne od zgrada.
Zlostavljanje i uznemiravanje "uvijek su se događali" protiv znanstvenika agencije, rekla je Estrella Gutiérrez-Marco, glasnogovornica AEMET-a, za CNN. No nedavno je došlo do brzog porasta, što se poklopilo s ekstremnim vremenskim prilikama u Španjolskoj. Ozbiljna suša smanjila je razine vode na alarmantno niske razine, što je pogoršano rekordnim temperaturama u travnju.
Intervenirala i vlada
Zlostavljanje je postalo toliko ozbiljno da je u travnju AEMET objavio video na Twitteru pozivajući na prestanak uznemiravanja i tražeći poštovanje. Čak je i vlada intervenirala. Teresa Ribera, španjolska ministrica za ekološku tranziciju, objavila je na Twitteru podršku agenciji: "Laganje, davanje krila zavjeri i strahu, vrijeđanje… Vrijeme je da se kaže dosta."
Uznemiravanje meteorologa od strane teoretičara zavjere i poricatelja klime nije fenomen ograničen samo na Španjolsku. Nacionalne vremenske službe, meteorolozi i klimatski komunikatori u zemljama od SAD-a do Australije kažu da su suočeni s porastom prijetnji i zlostavljanja, često oko optužbi da preuveličavaju, lažu ili čak kontroliraju vrijeme.
U slučaju Španjolske, veći dio trolanja vrti se oko ponavljanja stare teorije zavjere: takozvanih "chemtrailsa".
Pod mnogim objavama agencije na Twitteru, posebno onima koje se odnose na ekstremnije vremenske prilike, korisnici su objavili slike plavog neba, ispresijecanog pramenovima, bijelim tragovima. Oni lažno tvrde da staze sadrže koktel kemikalija za umjetno manipuliranje vremenskim prilikama – sprječavanje kiše i izazivanje klimatskih promjena. To je inače teorija koju su znanstvenici odlučno odbacili.
U Francuskoj su meteorolozi optuženi za preuveličavanje suše i vrućine u zemlji. Météo France, francuska nacionalna meteorološka služba, rekla je da su komunikacije agencije "predmet sve više i više ponovljenih napada", rekao je glasnogovornik Météo France za CNN.
Dezinformacije o klimi na društvenim mrežama posebno su raširene, rekao je. “Čini se da je u porastu, kako u smislu broja napada usmjerenih na znanstvene publikacije, tako i zbog sve agresivnijeg tona uvreda.”
Bombardirani kritikama
U Australiji je Zavod za meteorologiju bombardiran kritikama svojih izvješća o temperaturnim rekordima, uz tvrdnje da su oni prenapuhani kako bi klimatske promjene izgledale još gore. Glasnogovornica BOM-a ove je tvrdnje nazvala netočnima. "Ured transparentno izvješćuje i omogućuje pristup svojim vrlo velikim evidencijama klimatskih podataka", kazali su.
U Ujedinjenom Kraljevstvu meteorolozi su izvijestili o neviđenim razinama internetskog uznemiravanja tijekom prošlogodišnjeg rekordnog toplinskog vala, što je dovelo do prvog "crvenog upozorenja" za vrućinu.
Met Office je čak optužen da je promijenio paletu boja svojih karata kako bi izgledale dramatičnije. "Nismo, samo je bilo jako vruće", rekao je za CNN Oliver Claydon, službenik za komunikacije u Met Officeu.
Američki meteorolozi i klimatski komunikatori nisu izbjegli baraž zlostavljanja i zavjera. "Kad god bih objavljivala o globalnim temama, kao što je godišnje izvješće o temperaturi, odjeljak s komentarima bio bi ispunjen političkim podbadanjima i teorijama zavjere", rekla je Elisa Raffa, meteorologinja za Queen City News sa sjedištem u Charlotteu, Sjeverna Karolina.
Jennifer Francis, viša znanstvenica u Centru za istraživanje klime Woodwell, rekla je da je u posljednje vrijeme primijetila porast zlostavljanja.
Neki stručnjaci za dezinformacije povlače ravnu liniju od zavjera koje su cvjetale tijekom pandemije Covida – kada su stručnjaci bili suočeni s nizom zlostavljanja – do porasta klimatskih zavjera.
Ljudima su potrebne teme u "trendu" na koje bi objesili te teorije, rekao je Alexandre López-Borrull, predavač na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti na Sveučilištu Oberta de Catalunya u Španjolskoj.
Dok Covid-19 nestaje s naslovnica, klimatske promjene postale su snažna točka okupljanja. Došlo je do velikog porasta "uvreda usmjerenih na sve organizacije povezane s vremenom", rekao je za CNN.
Ekstremni vremenski uvjeti mogu biti alarmantni, posebno kada postoje posljedice i žrtve, poput ograničenja vode u Španjolskoj. Teorije zavjere hrane se ovim strahom nudeći jednostavno, primamljivo objašnjenje, rekao je López-Borrull. Lakše je vjerovati da su klimatske promjene lažne ili manipulacija moćnih ljudi, nego razmišljati o složenom problemu i značenju za društvo.
Kako klimatska kriza uzrokuje ekstremnije vremenske uvjete, uznemiravanje bi se moglo još više povećati.