Zamka niskog nataliteta / 'Tempirana bomba': Kina bi mogla ponovno ublažiti ograničenja za rađanje djece

Image
Foto: photos.com

Kineska stopa nataliteta, jedna od najnižih na svijetu, počinje zadavati glavobolje vlastima koje je više ne smatraju postignućem kao u vrijeme kadu su strahovale od prevelike populacije

1.12.2016.
14:09
photos.com
VOYO logo

Kina bi mogla još ublažiti ili čak ukinuti ograničenja za broj djece po obitelji kako bi izbjegla "zamku niskog nataliteta", objavio je utjecajni vladin institut, u trenutku kad zemlja razmatra kako spriječiti demografsku tempiranu bombu.

Kineska stopa nataliteta, jedna od najnižih na svijetu, počinje zadavati glavobolje vlastima koje je više ne smatraju postignućem kao u vrijeme kadu su strahovale od prevelike populacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peking je u listopadu prošle godine dopustio svim parovima da imaju dvoje djece nakon što se desetljećima provodila stroga politika jednog djeteta za veliku većinu stanovništva.

No, politika dvoje djece nije "kraj puta" u prilagodbi propisa o rađanju, ističe Kineska akademija za društvene znanosti u novom izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kako se mijenja životni stil, ljudi se kasnije vjenčaju i imaju djecu, a spremnost na rađanje sve više se smanjuje", navodi se u godišnjoj Zelenoj knjizi o populaciji i radnoj snazi, objavljenoj u srijedu.

"Kako bi se izbjegla 'zamka niskog nataliteta', naša nacija možda će u budućnosti morati dodatno ublažiti ograničenja za rađanje ili ih čak ukinuti", smatra institut.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ublažavanje ograničenja za rađanje, započeto 2013., ima za cilj smanjivanje demografskih pritisaka na gospodarstvo kao što su starenje stanovništva i smanjenje radne snage.

Unatoč tome što je sada svim parovima dopušteno da imaju dvoje djece, kineski dužnosnici smatraju da je zadržavanje ograničenja i dalje potrebno zbog pritiska velike populacije na resurse i okoliš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prilagodba kontroverzne politike, uvedene potkraj 70-ih godina prošlog stoljeća, mogla bi potaknuti potrošnju i usporiti starenje društva, ali je izazvala i nove probleme. Mnoge od 90 milijuna obitelji koje imaju pravo na drugo dijete nisu tome sklone, posebno mladi u velikim gradovima koji jako teško žive.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo