Tamna strana jos jedne 'obecane zemlje'

Stopa nezaposlenosti u SAD-u rekordno je niska. Tako barem govore sluzbeni podaci. No stvarnost ocito izgleda drugacije.

8.12.2014.
10:14
VOYO logo

Alicia Hannah je 26-godisnja djevojka odrasla u socijalnim stanovima u Brooklynu u New Yorku. Kada se radi o radnom mjestu, Hannah kaze da nije izbirljiva. Ipak, ima poteskoca u pronalazenju posla.

''Za dobivanje posla u New Yorku nije dovoljna zavrsena srednja skola. Potrebno je da ste zavrsili fakultet ili barem izucili zanat“, kaze Hannah koja je bez posla vec godinu dana, pise Deutsche Welle. Ona dodaje da se mozda situacija poboljsala za one koji su zavrsili fakultet, ali ne i za ljude poput nje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovakve izjave se ne poklapaju sa sluzbenim podacima o broju nezaposlenih. Naime, u listopadu 2014. godine je broj nezaposlenih prvi put nakon financijske krize 2008. godine iznosio oko sest posto. U studenom cak 5,8 posto. Jedan od razloga je vrsta poslova na trzistu rada.

''Broj slabo placenih poslova se povecao", kaze Michelle Holder, ekonomist iz New Yorka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Predsjednik Obama govori da smo radna mjesta koja su bila zatvorena ponovo otvorili. Medutim, problem je sto je veliki broj tih poslova, primjerice u restoranima, vrlo lose placen. Kvalitativno to nisu ista radna mjesta kakva smo imali ranije“, kaze Holder.

Obeshrabreni radnici

Da bi se bolje shvatili razlozi smanjenja broja nezaposlenih, potrebno je zaviriti iza kulisa. Za razliku od Njemacke, u SAD-u ne postoji odreden vremenski rok za prijavljivanje nezaposlenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podatkom o stopi nezaposlenosti su obuhvacene samo osobe koje su bez posla i koje aktivno traze posao ili osobe koje zele raditi. U to dakle ne ulaze tzv. ''obeshrabreni radnici'', odnosno oni koji uopce ne traze posao jer vjeruju da ga ionako nece naci.

Americki san

Bez obzira na sve, americki san o uspinjanju na drustvenoj ljestvici i dalje zivi. Za to je najbolji primjer tecaj koji organizira "Brooklyn Workforce Innovations" na kojem se osobe koje zive u socijalnim stanovima obucavaju za poslove domara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Moja motivacija je moj sin'', kaze Radell Felton, jedan od polaznika tecaja. Felton je kao i Hannah odrastao u jednom od socijalnih stanova u Brooklynu, cetvrti u kojoj i dalje zivi.

''Zelim zaraditi dovoljno novca kako bih mogao sam prehranjivati svoju obitelj'', kaze Radell Felton.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I sami imate iskustva s radom u inozemstvu, trazite posao negdje van Hrvatske, pokusali ste raditi vani i nije vas se narocito dojmilo. Pisite nam na adresu vijesti@portal.net.hr i podijelite s nama vasa iskustva.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo